Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. jún 2026Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

V Rakúsku odsúdili dvoch stúpencov IS pochádzajúcich z Čečenska

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Keďže obhajoba avizovala odvolanie a prokurátorka sa k verdiktu nevyjadrila, tresty pre obžalovaných nie sú zatiaľ právoplatné.

Viedenské Nové Mesto 3. mája (TASR) - Dvojicu pochádzajúcu z Čečenska odsúdili dnes vo Viedenskom Novom Meste na 2,5-3 roky odňatia slobody nepodmienečne.

Dvadsaťpäťročného muža a o 11 rokov staršiu ženu, ktorí mali v zmysle žaloby patriť medzi stúpencov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), uznal Krajinský súd vo Viedenskom Novom Meste za vinných. Keďže obhajoba avizovala odvolanie a prokurátorka sa k verdiktu nevyjadrila, tresty pre obžalovaných nie sú zatiaľ právoplatné.

Obžalovaných, ktorí sú podľa islamského práva manželmi, zadržali v priebehu niekoľkých týždňov vlani v septembri, respektíve v októbri v bydlisku obžalovanej v meste Baden.

Stalo sa tak po tom, čo polícia objavila v mobilnom telefóne muža odhaleného pri krádeži v známom nákupnom centre Shopping City Süd pri Viedni propagandistický materiál džihádistov z IS. Následné vyšetrovanie potom podozrenie potvrdilo a viedlo k uvaleniu väzby na dôvodne podozrivých a následne k podaniu obžaloby.