Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rakúsko pozastaví zákon o povinnom očkovaní proti covidu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zákon o povinnom očkovaní pritom platil len jeden mesiac.

Viedeň 9 marca (TASR) - Rakúsko pozastaví zákon, ktorý nariaďuje povinné očkovanie všetkých dospelých proti ochoreniu COVID-19, oznámila v stredu vláda. Oznam vydala len mesiac po tom, čo zákon, prvý tohto druhu v Európskej únii, začal platiť. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov patrilo k malému počtu krajín na svete, ktoré zaviedli povinné očkovanie proti koronavírusu pre všetkých dospelých.

Zákon vstúpil do platnosti vo februári a umožňuje dávať od polovice marca pokuty až do výšky 3600 eur tým ľuďom, ktorí ho nedodržia.

Rakúska ministerka pre záležitosti EÚ a ústavu Karoline Edtstadlerová však vyhlásila, že "zásah do základných práv" týmto zákonom sa už v súčasnosti nedá odôvodniť nebezpečenstvom, aké pandémia predstavuje.
Na archívnej snímke zo 4. februára 2022 preukaz s pečiatkou po očkovaní osoby proti COVID-19 vystavený vo Viedni v Rakúsku.
Foto: TASR/AP

"Po konzultáciách s ministrom zdravotníctva sme sa rozhodli, že sa budeme, samozrejme, držať toho, čo hovorí odborná komisia – pozastavíme povinné očkovanie," povedala novinárom Edtstadlerová po zasadnutí kabinetu.

"Nevidíme už potrebu uplatňovať toto povinné očkovanie, keďže tu máme variant koronavírusu omikron a ten prevláda," dodala ministerka.

Vysoko nákazlivý variant omikron je všeobecne pokladaný za menej závažný než predchádzajúce varianty a rakúske nemocnice si zatiaľ dokážu poradiť s prípadmi infekcií.

Výzvy na prehodnotenie zákona boli v krajine čoraz viac počuť, predovšetkým za situácie, keď už Rakúsko v posledných týždňoch zrušilo takmer všetky protipandemické obmedzenia.

K utorku zaznamenalo Rakúsko takmer tri milióny prípadov nákazy koronavírusom a vyše 15.000 úmrtí, a to od začiatku pandémie v roku 2020.