Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Rakúsko a iné krajiny pozastavili sýrske žiadosti o azyl

Na snímke opoziční bojovníci oslavujú v nedeľu 8. decembra 2024 v sýrskom Damasku ovládnutie mesta povstalcami. Foto: TASR/AP

V Rakúsku žije v súčasnosti približne 100.000 Sýrčanov, z ktorých tisíce čakajú na udelenie azylu.

Viedeň 9. novembra (TASR) - Rakúsko v pondelok oznámilo, že pozastavuje schvaľovanie žiadostí Sýrčanov o azyl. Sýrskych utečencov chce zároveň deportovať nazad do ich vlasti, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. Viedeň sa takto vyjadrila deň po tom, ako sýrski povstalci prevzali kontrolu nad Damaskom a zvrhli dovtedajšieho prezidenta Bašára Asada.

V Rakúsku žije v súčasnosti približne 100.000 Sýrčanov, z ktorých tisíce čakajú na udelenie azylu. Ide tak o jednu z ich najpočetnejších menšín v Európe.

Konzervatívny rakúsky kancelár Karl Nehammer nariadil v pondelok ministerstvu vnútra, aby pozastavilo aktuálne prebiehajúce vybavovanie žiadostí Sýrčanov o azyl a preskúmalo aj všetky doteraz udelené azyly. "Odteraz sú prebiehajúce (azylové) konania sýrskych občanov zastavené," uviedlo zmienené ministerstvo.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner dodal, že "ministerstvo poveril prípravou riadneho programu repatriácie a deportácie do Sýrie".

Pozastavené bude podľa ministerstva aj tzv. zlučovanie rodín - ide o systém, ktorý umožňuje Sýrčanom v Rakúsku priviesť si do krajiny príbuzných.

"Politická situácia v Sýrii sa v posledných dňoch zásadne a hlavne veľmi rýchlo zmenila," uviedol ďalej rezort vnútra. Dodal, že novovzniknutú situáciu momentálne "monitoruje a analyzuje", pričom jej prehodnotenie označil za nevyhnutné.

Pozastavenie sa týka približne 7300 Sýrčanov, ktorých azylové žiadosti sú v tzv. prvej fáze posudzovania. Od roku 2015 získalo azyl v Rakúsku už približne 87.000 Sýrčanov.

Žiadosti pozastavili aj severské krajiny



Schvaľovanie žiadostí o azyl zo strany Sýrčanov pozastavili v pondelok aj severské krajiny Švédsko, Nórsko a Dánsko. Rozhodli sa tak po tom, ako sýrski povstalci prevzali v nedeľu kontrolu nad Damaskom a zvrhli dovtedajšieho prezidenta Bašára Asada. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Vzhľadom na situáciu nie je v súčasnosti jednoducho možné posúdiť dôvody na (právnu) ochranu," uviedol Carl Bexelius zo Švédskej migračnej agentúry. Táto vládna agentúra zároveň avizovala, že počas pozastavenia nedôjde k zamietnutiu týchto žiadostí ani k deportáciám. Pozastavené zároveň bude Sýrčanom aj udeľovanie povolení na pobyt. Tieto zmeny sa vláda chystá oficiálne oznámiť v utorok.

Švédsko prijalo v rokoch 2015 - 2016 druhý najvyšší počet sýrskych utečencov v Európskej únii po Nemecku a vôbec najvyšší počet v prepočte na obyvateľa. Zo 162.877 žiadateľov o azyl pochádzalo v roku 2015 podľa švédskeho štatistického úradu až 51.338 zo Sýrie.

"Situácia v Sýrii je nestabilná a nedávne udalosti vyvolávajú viacero právnych otázok, ktoré si vyžadujú dôkladnú analýzu," uviedol Bexelius s tým, že obdobné rozhodnutie bolo prijaté, keď sa v roku 2021 v Afganistane dostal k moci Taliban.

Dánska odvolacia rada pre utečencov separátne oznámila, že pozastavuje schvaľovanie 69 sýrskych žiadostí o azyl, ktorými sa aktuálne zaoberala. Odvolala sa taktiež na "veľmi neistú situáciu" v Sýrii.

V polovici roka 2020 sa Dánsko stalo prvou krajinou Európskej únie, ktorá opätovne preskúmala stovky prípadov povolenia na pobyt pre sýrskych utečencov. Odôvodnilo to tým, že vtedajšia situácia v Damasku už nebola taká, aby si nevyhnutne vyžadovala vydanie povolení na pobyt či ich predĺženie. K nedobrovoľným deportáciám do Sýrie však Kodaň vtedy nepristúpila.

AFP pripomína, že Dánsko má všeobecne veľmi prísnu politiku prijímania utečencov s deklarovaným cieľom "nulového počtu žiadateľov o azyl". Sýrčanov nabáda k dobrovoľnému návratu do vlasti a od roku 2015 vydáva len dočasné povolenia na pobyt.

Nórsky úrad pre prisťahovalcov (UDI) taktiež v pondelok oznámil, že sa rozhodol do odvolania pozastaviť vyhodnocovanie sýrskych žiadostí o azyl. "Dôvodom sú nedávne významné udalosti a zmeny v Sýrii. Situácia v tejto krajine je však stále veľmi nejasná," priblížil UDI.

P. Pellegrini: Transakčnú daň by bolo treba zrušiť

Táto daň podľa hlavy štátu nedáva nejakú ekonomickú logiku.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.