< sekcia Zahraničie

Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku budú 15. októbra

Na snímke rakúsky prezident Alexander Van der Bellen Foto: TASR/AP

Vo Viedni sa o tom dnes dohodli vedúci predstavitelia frakcií všetkých parlamentných strán.

Viedeň 16. mája (TASR) - Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku sa uskutočnia 15. októbra 2017. Vo Viedni sa o tom dnes dohodli vedúci predstavitelia frakcií všetkých parlamentných strán.

Informáciu priniesla tlačová agentúra APA s odvolaním sa na šéfa frakcie strany NEOS Matthiasa Strolza.

Ešte pred definitívnym dosiahnutím tejto dohody prijal rakúsky spolkový kancelár Christian Kern popoludní vo Viedni dezignovaného predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) - doterajšieho partnera z medzičasom oficiálne rozpadnuvšej vládnej koalície - Sebastiana Kurza, na ktorom sa malo hovoriť aj o konkrétnom termíne volieb. Súčasne si obe strany chceli ujasniť, ktoré z pripravených projektov by sa dali ešte realizovať v období do volieb.

Zasadnutie zákonodarného zboru v rakúskej metropole sa dnes nieslo v tieni aktuálneho vnútropolitického vývoja.

Návrh Zelených na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Wolfgangovi Sobotkovi, ako aj návrh Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) na vyslovenie nedôvery celej spolkovej vláde však poslanci zamietli, informovala verejnoprávna rakúska televízia ORF.

S predstaviteľmi všetkých opozičných strán rokoval dnes o vnútropolitickej situácii aj rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen.