Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Šéfom poslaneckého klubu ÖVP je Kurz, zvolili ho jednomyseľne

Na archívnej snímke Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Kurz sa svojmu nástupcovi v pondelok poďakoval za pripravenosť prevziať zodpovednosť vo funkcii.

Viedeň 11. októbra (TASR) – Poslanecký klub konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) jednomyseľne zvolil v pondelok za svojho predsedu bývalého rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý sa úradu vzdal v súvislosti s podozreniami z korupcie. Informuje o tom agentúra APA.

Doterajší šéf poslaneckého klubu ÖVP August Wöginger bol takisto jednomyseľne zvolený za prvého námestníka, uviedla strana.

„Spoločne budeme všetkými silami pracovať pre ľudí v Rakúsku," uviedli Kurz a Wöginger po hlasovaní v poslaneckom klube.

Ako poslanec spolkového parlamentu zloží Kurz prísahu vo štvrtok. Na utorkovom mimoriadnom zasadnutí parlamentu, ako ani vo štvrtok na pravidelnom zasadnutí, kde s prejavom o rozpočte vystúpi minister financií Gernot Blümel, sa teda Kurz ako poslanec nezúčastní, píše APA.

Kurz po tlaku zo strany opozície i koaličných zelených v sobotu oznámil, že odstupuje z funkcie po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Za svojho nástupcu označil doterajšieho ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga, ktorý v pondelok zložil kancelársku prísahu. Kurz sa svojmu nástupcovi v pondelok poďakoval za pripravenosť prevziať zodpovednosť vo funkcii. Kurz zároveň vyhlásil, že nebude „tieňovým kancelárom".