Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Zahraničie

Mnohí ľudia v Rakúsku sa pre sprísnené opatrenia nechali zaočkovať

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V Rakúsku je plne zaočkovaných necelých 65 percent obyvateľov.

Viedeň 7. novembra (TASR) – Sprísnenie pandemických opatrení v Rakúsku zjavne zaúčinkovalo – ako dúfala tamojšia vláda, mnohí ľudia sa počas víkendu nechali zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Od pondelka budú môcť totiž navštevovať reštaurácie, hotely či kultúrne podujatia v krajine len ľudia, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali covid. Informácie priniesli v nedeľu agentúry DPA a APA.

Po oznámení rakúskej vlády z piatkového večera, podľa ktorého nebude na mnohých miestach postačovať negatívny test na koronavírus, nasledovali rady pred očkovacími centrami v celej krajine. Len za sobotu ministerstvo zdravotníctva hlásilo takmer 32.000 očkovaní, čím sa týždenný počet podaných dávok vakcín zvýšil na 213.000. Toľko ich v Rakúsku naposledy evidovali začiatkom augusta.

Prvé dávky pritom tvorili len tretinu zo sobotňajšieho počtu. Podľa DPA to možno vysvetliť tým, že v uplynulých dňoch už stúpal tlak na zaočkovanie, keďže zamestnanci, ktorí ho neabsolvovali alebo neprekonali covid, musia od začiatku novembra viackrát za týždeň predkladať potvrdenie o teste. Okrem toho mnohí obyvatelia dostávajú tretiu dávku.

V Rakúsku je plne zaočkovaných necelých 65 percent obyvateľov. V sobotu v krajine zaznamenali 9943 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín, čo je najvyšší denný údaj od začiatku pandémie. V nedeľu pribudlo 8554 pozitívne testovaných. Sedemdňová incidencia dosahuje hodnotu približne 570.

Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vzhľadom na rýchly nárast infikovaných a zapĺňajúce sa jednotky intenzívnej starostlivosti nepredpokladá, že obmedzenia pre nezaočkovaných budú môcť byť odvolané do šiestich týždňov.

Platné zrejme zostanú aj počas Vianoc, uviedol nový konzervatívny šéf vlády pre nedeľňajšie vydanie denníka Kronen Zeitung. A "s najväčšou pravdepodobnosťou" aj počas Silvestra, doplnil vicekancelár Werner Kogler v spoločnom rozhovore.