Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Rakúsky prezident: Vidím buď tvrdý brexit, alebo zotrvanie v EÚ

Na snímke rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, ktorý prijal prezidenta SR Andreja Kisku (nie je na snímke) na rozlúčkovom stretnutí v burgenlandskej obci Weiden am See, vo štvrtok 21. marca 2019. Foto: TASR - Martin Baumann

Rozhodnutie Britov opustiť Úniu považuje on osobne podľa svojich slov za tragickú chybu, ktorú ľutuje.

Viedeň 21. marca (TASR) - Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen považuje prípadný odklad brexitu na 30. júna za veľmi nešťastný nápad, pričom relevantnými možnosťami ďalšieho vývoja sú teraz podľa neho len tvrdý brexit alebo zotrvanie Británie v EÚ. Vyhlásil to vo štvrtok počas stretnutia so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom v obci Weiden am See pri Neziderskom jazere.

"Akékoľvek odsúvanie, ktoré sa plánuje rozhodnutím Európskej rady k 30. júnu, považujem za veľmi nešťastné z toho dôvodu, že koncom mája nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu a ja si neviem predstaviť, že by sa na nich jedna z členských krajín nezúčastnila. To z právneho a politického hľadiska považujem za nešťastné," vyhlásil rakúsky prezident v reakcii na otázku zúčastnených novinárov po stretnutí s Kiskom.

Van der Bellen v tejto súvislosti ďalej povedal, že vzhľadom na situáciu, keď britskí poslanci už dvakrát odmietli dohodu o brexite, ktorú Británia uzavrela s EÚ, by bolo správne nastoliť Londýnu dve možnosti, a to "odchod bez dohody, alebo zachovanie statusu quo". O výbere jednej z týchto dvoch možností by podľa neho mohli rozhodnúť britskí občania v referende.

Rozhodnutie Britov opustiť Úniu považuje on osobne podľa svojich slov za "tragickú chybu", ktorú ľutuje.

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) medzitým v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite Európskej rady, vyhlásil, že odklad brexitu si vie predstaviť. Najviac sa mu však pozdáva dátum do európskych volieb, ktoré sa konajú v máji.