Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. január 2026Meniny má Miloš
< sekcia Zahraničie

Rasmussen: Rokovania s USA o Grónsku sa začnú čoskoro

Na snímke dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen. Foto: TASR/AP

Dánsko a Spojené štáty majú podľa Rasmussena rovnaké ciele v oblasti arktickej bezpečnosti, líšia sa v spôsoboch ich dosahovania.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Kodaň 23. januára (TASR) - Rokovania so Spojenými štátmi o Grónsku s cieľom posilniť bezpečnosť v arktickom regióne by sa mali začať už čoskoro. V piatok to v Kodani oznámil dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Stretnutia začneme pomerne rýchlo. Nebudeme zverejňovať, kedy sa tieto schôdzky uskutočnia,“ uviedol Rasmussen s tým, že v súčasnosti je potrebné upokojiť situáciu. Rokovania sa podľa neho budú sústreďovať na „bezpečnosť, bezpečnosť a bezpečnosť“.

Priestor na „riadne rokovania“ s Washingtonom sa podľa dánskeho ministra opäť otvoril po stredajšom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem. Trump po schôdzke oznámil vytvorenie rámca budúcej dohody týkajúcej sa Grónska a celého arktického regiónu.

Dánsko a Spojené štáty majú podľa Rasmussena rovnaké ciele v oblasti arktickej bezpečnosti, líšia sa v spôsoboch ich dosahovania. „Teraz máme príležitosť, aby sme veci zosúladili,“ poznamenal.

Vďaka dosiahnutiu tejto bližšie nešpecifikovanej dohody Trump podľa vlastných slov ustúpil od pôvodného zámeru uvaliť dodatočné clo na dovoz z ôsmich európskych krajín, ktoré sa zapájali do sporu o Grónsko. Zároveň vylúčil použitie sily na získanie tohto autonómneho územia.

Zdroj agentúry AFP tvrdí, že súčasťou dohody je aj ustanovenie o prerokovaní obrannej zmluvy z roku 1951, ktorá sa týka Grónska. Trump zároveň uviedol, že dohoda poskytne Spojeným štátom „plný prístup“ k tomuto územiu. Svoj dlhodobý záujem o Grónsko americký prezident odôvodňuje národnou bezpečnosťou a údajnými hrozbami Ruska a Číny.