Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Rast rozdielov v príjmoch je preukázateľne brzdou ekonomiky

Logo OECD Foto: OECD

Rastúca priepasť medzi príjmami bohatých a chudobných v početných krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spomaľuje ekonomický rast.

Paríž/Viedeň 9. decembra (TASR) - Rastúca priepasť medzi príjmami bohatých a chudobných v početných krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spomaľuje ekonomický rast. Rakúsky denník Die Presse sa odvoláva na dokument medzinárodnej organizácie so sídlom v Paríži.

Rozdiel v príjmoch bohatých a chudobných je vo väčšine členov OECD najvyšší za posledných 30 rokov.

Príjmy 10 % najlepšie platených pracovníkov boli v polovici 80. rokov minulého storočia 7,5-krát vyššie než 10 % najmenej zarábajúcej časti obyvateľstva. Tento rozdiel odvtedy do súčasnosti vzrástol na 9,5 násobok.

Autori dokumentu konštatovali, že táto vývojová tendencia je zlá. Rastúci rozdiel v príjmoch totiž brzdí hospodársky vývoj.

Hrubý domáci produkt na obyvateľa napríklad v Nemecku v rokoch 1990 až 2010 vzrástol po očistení od inflačných vplyvov o 26 %. Keby sa však rozdiel v príjmoch udržal na úrovni ako v polovici 80. rokov, rast produktu na obyvateľa mohol byť podľa prepočtov OECD o 6 percentuálnych bodov vyšší.

Zníženie rozdielov medzi oboma krajnými príjmovými skupinami pred krízou v roku 2008 sa prejavil pozitívne v Írsku, Španielsku a vo Francúzsku.

OECD navrhuje, aby sa proti negatívnemu trendu prijali účinné opatrenia. Prerozdeľovanie na prospech slabších musí byť adresnejšie. Politika prerozdeľovania sa musí zamerať na rodiny s deťmi a na mladých ľudí. Je to dôležité preto, lebo chudobní spravidla menej investujú do vzdelania. Deti zo sociálne slabých rodín majú menej možností získať dobré vzdelanie.

V správe sa konštatuje, že rastú a zveľaďujú sa predovšetkým tie krajiny, ktoré dbajú o to, aby ich občania od malička mali rovnaké šance.