< sekcia Zahraničie

Predseda EK: Ak chce Orbán zaviesť trest smrti, bude boj

Jean-Claude Juncker, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Podľa agentúry MTI predseda EK zdôraznil, že hrdelný trest odsudzuje z viacerých dôvodov, pričom ho zakazuje aj Charta základných práv Európskej únie.

Budapešť/Brusel 30. apríla (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán musí dať jednoznačne najavo, či chce v Maďarsku zaviesť trest smrti. Vyhlásil to dnes v Bruseli predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.Podľa agentúry MTI predseda EK zdôraznil, že hrdelný trest odsudzuje z viacerých dôvodov, pričom ho zakazuje aj Charta základných práv Európskej únie.

"Ak by mal Orbán takýto zámer, potom bude boj," zdôraznil Juncker.

Maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi dnes v Segedíne povedal, že pre Maďarsko musí byť smerodajná Charta základných práv Európskej únie. "Iná otázka je, že sa o tejto téme diskutuje," dodal šéf rezortu.Orbán v reakcii na lúpežné prepadnutie v Kaposvári, pri ktorom páchateľ minulý týždeň brutálne zavraždil 21-ročnú predavačku v trafike, vyhlásil, že doživotný trest odňatia slobody už nemá dostatočný odstrašujúci účinok, preto treba nechať otvorenú otázku obnovenia trestu smrti.