Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Recep Tayyip Erdogan zložil prezidentskú prísahu

Staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zložil prísahu na svoje ďalšie funkčné obdobie 3. júna 2023 v Ankare. Foto: TASR/AP

Na inaugurácii znovuzvoleného tureckého prezidenta bude prítomný aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Istanbul 3. júna (TASR) - Staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zložil v sobotu v Ankare prísahu na svoje ďalšie funkčné obdobie. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Erdogan v parlamente pri skladaní prísahy za potlesku zákonodarcov z jeho vládnuceho bloku povedal, že bude dodržiavať hodnoty sekulárnej republiky a presadzovať dodržiavanie ľudských práv. Opoziční poslanci sa počas skladania prezidentskej prísahy nepostavili.

Prezident mal následne navštíviť mauzóleum zakladateľa sekulárnej tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka, zúčastniť sa na slávnostnom inauguračnom ceremoniáli v prezidentskom paláci a hostiť zahraničných návštevníkov na štátnej večeri. Neskôr by mal tiež oznámi zloženie svojho kabinetu.

Očakáva sa, že na inauguračnom ceremoniáli sa zúčastní viac ako 30 hláv štátov a premiérov vrátane delegácií z Juhoafrickej republiky, Venezuely, Pakistanu a Líbye, uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu. Svojich zástupcov vyslali aj Rusko a Čína.

Na inaugurácii znovuzvoleného tureckého prezidenta bude prítomný aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sa s Erdoganom v nedeľu osobne stretne aj na rokovaniach.

Erdogan dosiahol v nedeľu víťazstvo v druhom kole prezidentských volieb. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028. Podľa pozorovateľov bude turecký prezident naďalej zohrávať rolu sprostredkovateľa medzi Ruskom a západnými partnermi.