Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. august 2026Meniny má Ľubomír
< sekcia Zahraničie

Reuters: Irán a USA nerokujú o predĺžení prímeria

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

Z pohľadu Teheránu ich vzájomná dohoda nemala stanovený dátum začiatku, a tým pádom nebolo čo predĺžiť.

Teherán 12. augusta (TASR) - Irán a Spojené štáty nerokujú o predĺžení prímeria, pretože z pohľadu Teheránu ich vzájomná dohoda nemala stanovený dátum začiatku, a tým pádom nebolo čo predĺžiť. Pre agentúru Reuters to v stredu povedal vysokopostavený iránsky predstaviteľ, informuje TASR.

Turecká agentúra Anadolu predtým s odvolaním sa zdroje z pakistanskej vlády informovala, že Teherán a Washington sa dohodli na predĺžení 60-dňového prímeria v rámci memoranda o porozumení, ktoré podpísali v júni.

Memorandum, označované aj ako dočasná dohoda, stanovovalo „okamžité a trvalé“ ukončenie útokov, no rýchlo stroskotalo. Americký prezident Donald Trump 7. júla vyhlásil, že prímerie sa skončilo. O týždeň neskôr ho iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo za pozastavené.

„O predĺžení sa nevyjednáva, pretože z pohľadu Iránu sa žiadne obdobie nezačalo, a preto nie je čo predĺžiť. Spojené štáty porušili dočasnú dohodu 48 hodín po jej uzavretí a o niekoľko dní neskôr od nej odstúpili,“ uviedol iránsky zdroj citovaný Reuters.

V memorande sa 60-dňová lehota vzťahuje na obnoviteľné obdobie, počas ktorého sa mali USA a Irán snažiť dospieť ku konečnej dohode o obmedzení iránskeho jadrového programu a zrušení amerických sankcií. Pred vstupom do ďalšej fázy rokovaní je ale potrebné splniť celý rad podmienok, ako napríklad prímerie v Libanone, voľná plavba v Hormuzskom prielive a udelenie výnimiek pre Irán na predaj jeho ropy.

„Jednou z otázok, o ktorých sa rokuje prostredníctvom sprostredkovateľov, je návrat USA k dočasnej dohode a stanovenie časového rámca na splnenie záväzkov. V tejto otázke nedošlo k absolútne žiadnemu pokroku,“ dodal vysokopostavený iránsky predstaviteľ.