Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Rezort diplomacie USA poprel správy o vyhostení čínskeho konzula

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa medializovaných správ Hochulová uviedla, že k vyhosteniu čínskeho diplomata Chuang Pching údajne došlo v súvislosti s obvinením zo špionáže v prospech Pekingu.

Washington 5. septembra (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí v noci na štvrtok poprelo medializované správy o vyhostení čínskeho generálneho konzula v New Yorku, ako to tvrdila guvernérka rovnomenného amerického štátu Kathy Hochulová.

Podľa medializovaných správ Hochulová uviedla, že k vyhosteniu čínskeho diplomata Chuang Pching údajne došlo v súvislosti s obvinením zo špionáže v prospech Pekingu, ktoré sa týka Lindy Sunovej - dlhoročnej poradkyne guvernérky Hochulovej.

"Nedošlo k žiadnemu vyhosteniu," povedal vo štvrtok novinárom vo Washingtone hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.

Dodal, že "podľa toho, čo vieme, výmena na poste čínskeho generálneho konzula v New Yorku sa odohrala v rámci pravidelnej plánovanej diplomatickej rotácie v auguste". Generálny konzul "opustil svoj post, ale nebol vyhostený," zdôraznil Miller.

Voči Sunovej, ktorá bola aj poradkyňou Hochulovej predchodcu Andrewa Cuoma, vzniesol v utorok federálny súd v New Yorku celý rad obvinení - od neregistrovania sa ako zahraničný agent až po vízové podvody a pranie špinavých peňazí.

Agentúra AP pripomenula, že zákony USA vyžadujú, aby sa jednotlivci konajúci v mene alebo v záujme cudzích krajín alebo politických strán registrovali ako zahraniční agenti.

Sunová to nikdy neurobila. Podľa prokuratúry táto naturalizovaná Američanka narodená v Číne "aktívne tajila, že koná na príkaz, žiadosť alebo pokyn" čínskych vládnych úradníkov a predstaviteľov.

Federálna prokuratúra v Brooklyne napr. ozrejmila, že Sunová počas práce pre vládu štátu New York vyvíjala aktivity, ktorými bránila stretnutiam predstaviteľov taiwanskej vlády s newyorskými úradníkmi, a snažila sa aj zaistiť návštevu vysokopostaveného predstaviteľa štátu New York v Číne.

Americké úrady tvrdia, že výmenou za to Sunová dostala od Číny milióny dolárov, ktoré umožnili jej i jej manželovi Christopherovi Hu žiť vo veľkom štýle. Využili ich aj na kúpu nehnuteľností na polostrove Long Island (za 4,1 milióna dolárov) a na Havaji (za 2,1 milióna dolárov), ako aj na nové auto značky Ferrari. Medzi ďalšie darčeky patrili aj luxusné jedlá.

Manželia Sunová a Hu v utorok pred súdom svoju vinu popreli a boli prepustení na kauciu pod podmienkou, že nebudú v kontakte s čínskou diplomatickou misiou.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že o prípade Sunovej a Hua nevie, ale varovalo pred akoukoľvek "zlomyseľnosťou alebo ohováraním Číny".

Agentúra Reuters dodala, že justícia a polícia Spojených štátov pravidelne preverujú podozrenia, ktorých cieľom je odhaliť úradníkov, často s dvojakým občianstvom alebo naturalizovaných Američanov, ktorí pracujú v prospech iných krajín, najmä Číny.

Voči samotnej guvernérke Hochulovej žiadne obvinenia vznesené neboli. Jej úrad ukončil s Lindou Sunovou pracovný pomer v marci 2023 po tom, ako zistil porušenia predpisov.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.