Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Robin a Maurice Gibbovci z Bee Gees sa narodili pred 75 rokmi

Na snímke sú bratia Robin (vľavo) a Barry Gibbovci zo skupiny Bee Gees Foto: TASR/AP

Bee Gees vznikli z iniciatívy bratov v roku 1958.

Douglas 22. decembra (TASR) - Spomienka na nedožité 75. narodeniny dvojičiek bratov Gibbovcov je zároveň príležitosť pripomienky legendárneho hudobného telesa Bee Gees. Aj keď Robin uspel ako spevák na sólovej dráhe, on i Maurice boli bytostne spätí s so starším bratom Barrym, ktorý jediný ešte žije. Na pokrvných i hudobných súrodencov bude ešte intenzívnejšie myslieť v sobotu 22. decembra.

Bee Gees vznikli z iniciatívy bratov v roku 1958. Aj keď kapela mala širšie muzikantské zázemie, formálne vystupovala ako trio. Do konca 70-tych rokov zažili oslnivú kariéru, predovšetkým ako výrazní interpreti disco hudby, ale komerčne sa vysoko držali aj v 80-tych. Excelovali jedinečnými dvojhlasovými až trojhlasovými harmóniami, Robin a Barry poskytovali prevažne samotne alebo spolu hlavný vokál. Na produkcii sa autorsky podieľali všetci traja a celý rad úspešných albumov a mnohé desiatky singlov sú takmer výhradne ich kompozičné dielo. Dokonca aj triumfálny soundtrack k triumfálnemu hudobnému filmu Horúčka sobotňajšej noci je z veľkej časti Bee Gees, hoci prirodzene pre pestrosť bolo treba platňu vyvážiť aj inými songami a témami. No Gibbovci prispeli nesmrteľnými piesňovými odkazmi.

Dvojčatá Maurice a Robin sa narodili 22. decembra na britskom ostrove Man. Rodina Gibbovcov sa v hlavnom, ale veľmi malom meste stala známou, lebo v priebehu dvoch rokov a troch mesiacov od septembra 1947 sa rozrástla o štyri deti. Na svet prišli aj Barry a dcéra Lesley. Presťahovanie do Manchestru všetkým prospelo, trojica bratov pod vedením otca-muzikanta vystúpila už v roku 1956 na súťaži detských talentov pod názvom Blue Cats.

Na snímke z roku 1981 sú členovia legendárnej britskej skupiny Bee Gees, zľava Robin Gibb, Maurice Gibb a Berry Gibb v New Yorku. Druhý sprava je Robert Stigwood.
Foto: TASR/AP


V roku 1958 sa rodina Gibbovcov odsťahovala do austrálskeho Brisbane. Aj tu sa bratia zúčasnili na rôznych talentových podujatiach a v lete roku 1963 nahrali v Sydney prvú platňu. Barry mal 16, Maurice a Robin o dva roky menej. Rodina a teda aj Bee Gees (skratka začiatočných písmen pomenovania Brothers Gibb) sa vrátili do Anglicka a krajina ich hudobného rozmachu im na cestu pribalila lichôtky austrálskch hudobných recenzentov.

V Londýne nahrávali albumy i single a v roku 1967 sa hit Massachusetts vyšplhal na čelo anglickej hitparády. O rok neskôr dobyli aj Austráliu skvele zaranžovanou baladou I Started A Joke. O 30 rokov sa do vokálneho sólopartu Robina Gibba parádne v cover verzii vcítil Mike Patton a americká kapela Faith No More oprášila slávu Bee Gees.

Bratia Gibbovci sa napriek sľubnému vývoju kariéry nevyhli sérii kríz, ale album Main Course v roku 1975 prenikol v USA a o rok neskôr po celom svete zabodovala kolekcia Children of the World. Disco hit You Should Be Dancing predznamenal vrcholné obdobie bratského tria. V decembri 1977 mal v New Yorku premiéru film Saturday Night Fever (Horúčka sobotňajšej noci) s idolickým Johnom Travoltom. Soundtrack priniesol štyri obrovské hity Bee Gees - How Deep Is Your Love, More Than a Woman, Stayin' Alive a Night Fever. Soundtrack viedol rebríčky všade, od USA a Kanadu cez Britániu, Nemecko až po Austráliu. Tanečná, viactematická a neortodoxne vystavaná Night Fever sa ako prvá pesnička Gibbovcov dostala na čelo oboch najsledovanejších hitparád. Okrem toho v Kanade i v Írsku.



"Horúčka" rozvlnila ešte širší záujem o Bee Gees a nasledujúci hit Tragedy tento úspech zopakoval. Pochádzal z albumu Spirits Having Flown (1979), ktorý sa stal najúspešnejším v diskografii Bee Gees. Tí vydali o dva roky solídne bodujúcu platňu Living Eyes s rovnomenným hitom. Aj ďalej produkovali hudbu a zaujímavé single, v roku 1987 sa pieseň You Win Again vyšplhala na čelo UK-rebríčka, v Írsku i v nemecky hovoriacich krajinách Európy.

Posledný väčší hit Immortality vyšiel v roku 1998 na albume Celine Dion a posledný singel Bee Gees (This Is Where I Came In) vydali v roku 2001. Eponymný, radový štúdiový album dokráčal na 6. miesto v ich rodnej krajine. O necelé dva roky Maurice zomrel (12. januára 2003), Robinovo úmrtie sa datuje na 20. mája 2012, Barry vydal pred tromi rokmi úspešný album. Gibbovci napísali aj množstvo hitsongov pre iných umelcov, prevažne pre hviezdne speváčky a získali päť ocenení Grammy.

Robin Gibb sa narodil o polhodinu skôr ako Maurice, bol dvakrát ženatý a zanechal štyri deti. Zostala po ňom nezanedbateľná sólo diskografia. V čase najväčšej krízy Bee Gees vydal album Robin´s Reign a singel Saved by the Bell mal úspech na kontinente, v Británii sa vyšplhal na 2. miesto, čím tromfol dovtedajšie songy jeho materskej kapely. K samostatnej tvorbe sa vrátil v roku 1983 a vydal niekoľko albumov. Druhý v poradí, How Old Are You?, vygeneroval hit Juliet. Maurice mal tiež dve manželky, zanechal dve deti. Jeho sólo kariéra pozostáva z jedného albumu a dvoch singlov.



Zdroje: www.britannica.com, www.bbc.co.uk, www.beegees.com

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.