Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Robin a Maurice Gibbovci z Bee Gees sa narodili pred 75 rokmi

Na snímke sú bratia Robin (vľavo) a Barry Gibbovci zo skupiny Bee Gees Foto: TASR/AP

Bee Gees vznikli z iniciatívy bratov v roku 1958.

Douglas 22. decembra (TASR) - Spomienka na nedožité 75. narodeniny dvojičiek bratov Gibbovcov je zároveň príležitosť pripomienky legendárneho hudobného telesa Bee Gees. Aj keď Robin uspel ako spevák na sólovej dráhe, on i Maurice boli bytostne spätí s so starším bratom Barrym, ktorý jediný ešte žije. Na pokrvných i hudobných súrodencov bude ešte intenzívnejšie myslieť v sobotu 22. decembra.

Bee Gees vznikli z iniciatívy bratov v roku 1958. Aj keď kapela mala širšie muzikantské zázemie, formálne vystupovala ako trio. Do konca 70-tych rokov zažili oslnivú kariéru, predovšetkým ako výrazní interpreti disco hudby, ale komerčne sa vysoko držali aj v 80-tych. Excelovali jedinečnými dvojhlasovými až trojhlasovými harmóniami, Robin a Barry poskytovali prevažne samotne alebo spolu hlavný vokál. Na produkcii sa autorsky podieľali všetci traja a celý rad úspešných albumov a mnohé desiatky singlov sú takmer výhradne ich kompozičné dielo. Dokonca aj triumfálny soundtrack k triumfálnemu hudobnému filmu Horúčka sobotňajšej noci je z veľkej časti Bee Gees, hoci prirodzene pre pestrosť bolo treba platňu vyvážiť aj inými songami a témami. No Gibbovci prispeli nesmrteľnými piesňovými odkazmi.

Dvojčatá Maurice a Robin sa narodili 22. decembra na britskom ostrove Man. Rodina Gibbovcov sa v hlavnom, ale veľmi malom meste stala známou, lebo v priebehu dvoch rokov a troch mesiacov od septembra 1947 sa rozrástla o štyri deti. Na svet prišli aj Barry a dcéra Lesley. Presťahovanie do Manchestru všetkým prospelo, trojica bratov pod vedením otca-muzikanta vystúpila už v roku 1956 na súťaži detských talentov pod názvom Blue Cats.

Na snímke z roku 1981 sú členovia legendárnej britskej skupiny Bee Gees, zľava Robin Gibb, Maurice Gibb a Berry Gibb v New Yorku. Druhý sprava je Robert Stigwood.
Foto: TASR/AP


V roku 1958 sa rodina Gibbovcov odsťahovala do austrálskeho Brisbane. Aj tu sa bratia zúčasnili na rôznych talentových podujatiach a v lete roku 1963 nahrali v Sydney prvú platňu. Barry mal 16, Maurice a Robin o dva roky menej. Rodina a teda aj Bee Gees (skratka začiatočných písmen pomenovania Brothers Gibb) sa vrátili do Anglicka a krajina ich hudobného rozmachu im na cestu pribalila lichôtky austrálskch hudobných recenzentov.

V Londýne nahrávali albumy i single a v roku 1967 sa hit Massachusetts vyšplhal na čelo anglickej hitparády. O rok neskôr dobyli aj Austráliu skvele zaranžovanou baladou I Started A Joke. O 30 rokov sa do vokálneho sólopartu Robina Gibba parádne v cover verzii vcítil Mike Patton a americká kapela Faith No More oprášila slávu Bee Gees.

Bratia Gibbovci sa napriek sľubnému vývoju kariéry nevyhli sérii kríz, ale album Main Course v roku 1975 prenikol v USA a o rok neskôr po celom svete zabodovala kolekcia Children of the World. Disco hit You Should Be Dancing predznamenal vrcholné obdobie bratského tria. V decembri 1977 mal v New Yorku premiéru film Saturday Night Fever (Horúčka sobotňajšej noci) s idolickým Johnom Travoltom. Soundtrack priniesol štyri obrovské hity Bee Gees - How Deep Is Your Love, More Than a Woman, Stayin' Alive a Night Fever. Soundtrack viedol rebríčky všade, od USA a Kanadu cez Britániu, Nemecko až po Austráliu. Tanečná, viactematická a neortodoxne vystavaná Night Fever sa ako prvá pesnička Gibbovcov dostala na čelo oboch najsledovanejších hitparád. Okrem toho v Kanade i v Írsku.



"Horúčka" rozvlnila ešte širší záujem o Bee Gees a nasledujúci hit Tragedy tento úspech zopakoval. Pochádzal z albumu Spirits Having Flown (1979), ktorý sa stal najúspešnejším v diskografii Bee Gees. Tí vydali o dva roky solídne bodujúcu platňu Living Eyes s rovnomenným hitom. Aj ďalej produkovali hudbu a zaujímavé single, v roku 1987 sa pieseň You Win Again vyšplhala na čelo UK-rebríčka, v Írsku i v nemecky hovoriacich krajinách Európy.

Posledný väčší hit Immortality vyšiel v roku 1998 na albume Celine Dion a posledný singel Bee Gees (This Is Where I Came In) vydali v roku 2001. Eponymný, radový štúdiový album dokráčal na 6. miesto v ich rodnej krajine. O necelé dva roky Maurice zomrel (12. januára 2003), Robinovo úmrtie sa datuje na 20. mája 2012, Barry vydal pred tromi rokmi úspešný album. Gibbovci napísali aj množstvo hitsongov pre iných umelcov, prevažne pre hviezdne speváčky a získali päť ocenení Grammy.

Robin Gibb sa narodil o polhodinu skôr ako Maurice, bol dvakrát ženatý a zanechal štyri deti. Zostala po ňom nezanedbateľná sólo diskografia. V čase najväčšej krízy Bee Gees vydal album Robin´s Reign a singel Saved by the Bell mal úspech na kontinente, v Británii sa vyšplhal na 2. miesto, čím tromfol dovtedajšie songy jeho materskej kapely. K samostatnej tvorbe sa vrátil v roku 1983 a vydal niekoľko albumov. Druhý v poradí, How Old Are You?, vygeneroval hit Juliet. Maurice mal tiež dve manželky, zanechal dve deti. Jeho sólo kariéra pozostáva z jedného albumu a dvoch singlov.



Zdroje: www.britannica.com, www.bbc.co.uk, www.beegees.com

KOVÁČ: Pozlátenú sochu na vrchu Slavína reštaurovali, priťahuje blesky

Socha vojaka na vrchole obelisku symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré nechali zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii (správa, PODCAST, VIDEO).

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.

- Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent.

- Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.