Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Rokovania v Minsku budú bodom obratu - k lepšiemu alebo horšiemu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozpráva na zasadnutí vládneho kabinetu v Kyjeve 11. februára 2015. Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes pricestujú do bieloruskej metropoly Minsk na mierové rozhovory o konflikte na Ukrajine s prezidentmi Ruska a Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Summit "poslednej šance", ako je vnímané štvorstranné stretnutie v Minsku, by sa mal začať dnes podvečer za účasti najvyšších predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka.

Brusel 11. februára (TASR) - Štvorstranný summit v Minsku, venovaný kríze na východe Ukrajiny, bude "bodom obratu" buď k lepšiemu alebo k horšiemu. Niekoľko hodín pred začatím rokovaní v bieloruskej metropole to uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Rokovania v takzvanom normandskom formáte sú podľa šéfky diplomacie EÚ veľkou šancou pre Rusko, aby pomohlo pri zmierňovaní tejto krízy.

"Ak sa dosiahne dohoda, neznamená to ešte, že zmiznú všetky ťažkosti. Ale ak výsledok rokovaní bude negatívny, potom všetky možnosti, akýkoľvek vývoj, ktorý si možno predstaviť, bude uskutočniteľný a niektoré z týchto perspektív sú znepokojujúce," varovala Mogheriniová.

Summit "poslednej šance", ako je vnímané štvorstranné stretnutie v Minsku, by sa mal začať dnes podvečer za účasti najvyšších predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka: Vladimira Putina, Petra Porošenka, Francoisa Hollanda a Angely Merkelovej. Štvorica lídrov bude rokovať o mierom pláne, ktorý by ukončil 10 mesiacov trvajúci konflikt v blízkom susedstve Európskej únie.