Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Zahraničie

Rozhovor Putina so Si Ťin-pchingom sa skončil po štyri a pol hodine

Na snímke druhý sprava ruský prezident Vladimir Putin a druhý zľava najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching počas stretnutia v Kremli v Moskve 20. marca 2023. Foto: TASR/AP

Ruská strana sa podľa Putinových slov oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine.

Moskva 20. marca (TASR) - Štyri a pol hodiny trval pondelkový neformálny rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli. Oficiálna schôdzka aj s účasťou delegácií je naplánovaná na utorok. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Podľa ruských médií vyšiel Putin po skončení rozhovoru odprevadiť svojho čínskeho kolegu na ulicu. Pri Siho aute sa ešte chvíľu rozprávali a na rozlúčku si podali ruky.

Si ešte na začiatku stretnutia vyjadril presvedčenie, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách ocenia Putinovo "dobré úsilie" a opätovne ho zvolia.

"Čína urobila v uplynulých rokoch kolosálny skok vpred," povedal Putin na stretnutí Simu. "Na celom svete to vzbudzuje záujem, ale, žiaľ, aj závisť," pokračoval Putin. Ako ďalej uviedol, Rusko a Čína majú "mnoho spoločných záujmov a cieľov".

Predmetom rokovaní mala byť okrem iného aj vojna na Ukrajine. Ruská strana sa podľa Putinových slov oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine. "Viete, že sme vždy pripravení na rokovania. Diskutovať budeme o všetkých týchto otázkach vrátane vašich návrhov," povedal Putin.

Obe krajiny predtým označili Siho trojdňovú návštevu Ruska za príležitosť prehĺbiť svoje "bezhraničné priateľstvo".