< sekcia Zahraničie

Rozsiahly lesný požiar v Katalánsku ešte stále nie je pod kontrolou

Na snímke hasič hasí lesný požiar neďaleko obytného domu v španielskom La Jonquera blízko hraníc s Francúzskom. Foto: TASR/AP

Požiare na juhovýchode Španielska si vyžiadali doteraz štyri obete na životoch, vrátane dvoch členov francúzskej rodiny, ktorí sa na úteku pred plameňmi rozhodli pre skok do mora.

Barcelona 24. júla (TASR) - Lesný požiar, ktorý v nedeľu vypukol pri katalánskej obci La Jonquera a odvtedy zničil asi 10.000 hektárov zalesneného územia, naďalej nie je pod kontrolou. Plamene sa však aspoň nešíria ďalej, informovalo dnes katalánske ministerstvo vnútra.

Hasiči však zlikvidovali ďalší požiar pri kúpeľnom meste Portbou na pobreží Costa Brava, kde sa obeťou plameňov stalo asi 50 hektárov lesa.

Katalánsky minister vnútra Felip Puig sa dnes vyjadril, že jestvuje šanca na získanie kontroly nad požiarom ešte v priebehu dnešného dňa. V oblasti španielsko-francúzskych hraníc totiž vysoká vlhkosť vzduchu i smer vetra nahrávajú požiarnikom.

Na likvidácii požiaru pracuje asi 1300 ľudí, nielen hasičov a dobrovoľníkov, ale aj vojakov a policajtov. Popri 500 španielskych požiarnikoch pracuje v oblasti aj ich 400 kolegov z Francúzska. Na akcii sa podieľajú aj posádky asi 30 hasiacich lietadiel a vrtuľníkov.

Požiare na juhovýchode Španielska si vyžiadali doteraz štyri obete na životoch, vrátane dvoch členov francúzskej rodiny, ktorí sa na úteku pred plameňmi rozhodli pre skok do mora.Šesťdesiatročný otec zomrel okamžite po dopade na skaly a jeho 15-ročná dcéra sa utopila. Matka utrpela zranenie chrbtice a bola v pondelok v kritickom stave, syn a druhá dcéra neutrpeli život ohrozujúce zranenia. Všetkých z mora vytiahli námorníci z Portbou.

Z nižšie položenej cesty na pobreží sa pre skok rozhodlo aj ďalších asi 60 motoristov a ich spolucestujúcich. Dva tucty z nich utrpeli zranenia, šesť je naďalej v nemocnici.

Predpokladá sa, že za požiarmi je nedbalosť v podobe odhodeného cigaretového ohorku. Španielska polícia urobí maximum pre identifikáciu vinníkov, a to aj s pomocou DNA na ohorku, ktorý sa našiel, uviedol člen katalánskej regionálnej vlády Felip Puig. Vyzval občanov na pomoc, napríklad prostredníctvom fotografovania evidenčných čísel vozidiel, ktorých posádky odhadzujú ohorky.