< sekcia Zahraničie

Rúhání: SAE a Bahrajn budú zodpovední za dôsledky dohody s Izraelom

Hasan Rúhání, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Spojené arabské emiráty a Bahrajn sú pritom prvými krajinami Perzského zálivu, ktoré nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom.

Teherán 16. septembra (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu vyhlásil, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn ponesú zodpovednosť za všetky dôsledky vyplývajúce z normalizácie ich vzťahov s Izraelom, ktorý je úhlavným nepriateľom Teheránu. Informovala o tom agentúra AFP.

Rúháního vyhlásenie prišlo deň po tom, ako Izrael podpísal v Bielom dome vo Washingtone dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Bahrajnom.

Rúhání na zasadaní svojho kabinetu uviedol, že Izrael "pácha v Palestíne každým dňom viac zločinov". "V niektorých krajinách v regióne sú ich ľudia zbožní moslimovia, ale ich vládcovia nerozumejú náboženstvu ani (ich) dlhu voči palestínskemu národu - svojim bratom hovoriacim ich jazykom," uviedol Rúhání.

"Ako ste potom mohli Izraelu podať pomocnú ruku? Všetky vážne následky, ktoré z toho vyplynú, sú na vás", dodal.

Pre Blízky východ sú tieto nové dohody výraznou zmenou desaťročia trvajúceho stavu, pri ktorom sa arabské krajiny snažili zachovať jednotný postoj voči Izraelu v súvislosti s jeho zaobchádzaním s Palestínčanmi.

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

SAE a Bahrajn sú pritom prvými krajinami Perzského zálivu, ktoré nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom. Ich zbližovanie je v súlade s ich spoločným odporom voči Iránu a jeho agresii v regióne.