< sekcia Zahraničie

Na novej rumunskej bankovke sa po prvý raz objaví portrét ženy

Na snímke vyobrazenie novej rumunskej bankovky s portrétom veteránky z prvej svetovej vojny Ecateriny Teodoroiovej, ktorú predstavili na tlačovej konferencii Národnej banky Rumunska v Bukurešti v piatok 26. novembra 2021. Foto: TASR/Agerpres - Angelo Brezoianu

Avizovaná bankovka bude olivovozelenej farby a bude mať rozmery 13,6 × 7,7 centimetra.

Bukurešť 29. novembra (TASR) - Na rumunskej bankovke sa po prvý raz v dejinách objaví vyobrazenie ženy. Začiatkom decembra sa do obehu dostane nové platidlo – s portrétom veteránky z prvej svetovej vojny Ecateriny Teodoroiovej. Bankovka, doteraz nezavedená, bude mať nominálnu hodnotu 20 lei (4 eurá).

"Bola prvou dôstojníčkou v rumunskej armáde, takže je to vec verejného záujmu. Medzi našimi občanmi existuje veľká podpora pre presadzovanie a upevňovanie rodovej rovnosti, ako aj pre význačné úlohy, ktoré ženy zohrávali v rumunskej histórii a spoločnosti," uviedol podľa spravodajskej stanice Euronews guvernér Národnej banky Rumunska (BNR) Mugur Isarescu.

Ecaterina Teodoroiová po smrti svojho brata, seržanta v rumunskej armáde, narukovala a slúžila ako vojačka v prvej línii, pričom dosiahla hodnosť poručíčky. Je všeobecne považovaná za rumunskú národnú hrdinku a za feministickú ikonu. Zomrela ako 23-ročná v auguste 1917 v bitke pri Marašešti.

Nová bankovka mala byť pôvodne vydaná už vlani. Jej uvedenie sa však pre covidovú pandémiu presunulo na 1. decembra 2021, keď Rumuni oslavujú štátny sviatok – Deň veľkého zjednotenia (z roku 1918).

Avizovaná bankovka bude olivovozelenej farby a bude mať rozmery 13,6 × 7,7 centimetra. Na reverznej strane bude obsahovať vyobrazenie vojenského mauzólea v Marašešti a gréckej bohyne víťazstva Níké. V Rumunsku sú momentálne v obehu bankovky v nominálnej hodnote 1, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 lei.