Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Chersonskej oblasti vyzývajú ľudí, aby si vymenili hrivny za ruble

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cherson, metropola rovnomennej oblasti, ako aj viaceré ďalšie časti tohto regiónu sú od novembra znova pod kontrolou Kyjeva.

Cherson 6. decembra (TASR) - Ruská okupačná správa v anektovaných častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti vyzvala miestnych obyvateľov, aby si bezodkladne previedli svoje úspory v hrivnách na ruské ruble. Od 1. januára sa tam už totiž nebudú vykonávať platobné transakcie v ukrajinskej mene.

Oznámil to v utorok šéf Ruskom dosadenej správy Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

"Od 1. januára 2023 sa bude dať v obchodoch a pri platbách za služby platiť jedine v rubľoch," povedal Saľdo vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram. Dodal však, že bankách bude možné zamienať hrivny za ruble aj po tomnto termíne.

Ako jeden z dôvodov avizovanej zmeny Saľdo uviedol masívny pokles hodnoty hrivny v dôsledku ekonomických ťažkostí Ukrajiny. Z bankoviek ukrajinskej meny sa podľa tvrdenia šéfa proruskej okupačnej správy stáva len "papier".

Od začiatku ruskej vojenskej agresie, ktorá spôsobila Ukrajine obrovské materiálne a ekonomické škody, poklesla hodnota hrivny oproti americkému doláru o približne 50 percent

DPA pripomína, že v Luhanskej a Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré Moskva - rovnako ako Záporožskú a Chersonskú oblasť - v rozpore s medzinárodným právom anektovala, je ruský rubeľ už dlhší čas oficiálnou menou.

Cherson, metropola rovnomennej oblasti, ako aj viaceré ďalšie časti tohto regiónu sú od novembra znova pod kontrolou Kyjeva. Ruské okupačné sily sa z mesta museli stiahnuť na druhý breh Dnepra, pretože ukrajinské jednotky systematicky ničili ich zásobovacie trasy. Rusi však naďalej kontrolujú väčšinu územia Chersonskej oblasti.