< sekcia Zahraničie

Ruská ambasáda v Prahe poprela obvinenia šéfa českej kontrarozviedky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Týždenník Respekt napísal, že operácia sa týkala skupiny ruských občanov a niekoľkých ďalších Rusov, ktorí získali české občianstvo.

Praha 21. októbra (TASR) - Ruské veľvyslanectvo v Česku nemá nič spoločné so sieťou agentov, ktorú odhalila česká kontrarozviedka a ktorá údajne pracovala pre ruské tajné služby. Vyhlásil to v pondelok hovorca ruskej ambasády v Prahe, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

"Nie je to pravda. Veľvyslanectvo nemá nič do činenia s akoukoľvek spravodajskou sieťou," zdôraznil hovorca ruského veľvyslanectva v Česku.

Riaditeľ českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michal Koudelka predtým v pondelok pre miestne médiá uviedol, že jeho úrad v spolupráci s Národnou centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) odhalil a zneškodnil spravodajskú sieť údajne vytvorenú ruskými tajnými službami. Koudelka tvrdil, že sieť bola podporovaná "z Ruska a ruským veľvyslanectvom" v Prahe.

Podľa internetového portálu Novinky.cz mala sieť útočiť na ciele v Česku i na českých zahraničných partnerov.

Týždenník Respekt napísal, že operácia sa týkala skupiny ruských občanov a niekoľkých ďalších Rusov, ktorí získali české občianstvo. Skupina mala fungovať pod krytím dvoch súkromných firiem v Prahe. Tie mali bežným zákazníkom predávať počítačový hardware a software, ale súčasne vykonávali hackerské útoky.