Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ruská armáda tvrdí, že získala vzdušnú prevahu nad Ukrajinou

Na satelitnej snímke od spoločnosti Maxar Technologies ruské pozemné sily v konvoji severovýchodne od Ivankiv na Ukrajine, v nedeľu 27. februára 2022. Foto: TASR/AP

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že postup ruských vojsk na Ukrajine sa spomalil.

Kyjev/Moskva 28. februára (TASR) - Ruská armáda v pondelok uviedla, že získala vzdušnú prevahu nad ukrajinským územím. Zároveň obvinila ukrajinskú armádu, že civilistov využíva ako ľudské štíty, pričom zdôraznila, že obyčajní ľudia môžu "slobodne" opustiť Kyjev. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministerstva obrany.

"Všetci civilisti v meste môžu slobodne opustiť ukrajinskú metropolu po diaľnici Kyjev-Vasyľkiv. Tento smer je otvorený a bezpečný," povedal v televíznom vystúpení hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

"Ruské letectvo získalo vzdušnú prevahu nad celým územím Ukrajiny," dodal a obvinil ukrajinské sily, že využívajú civilistov ako ľudské štíty.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že postup ruských vojsk na Ukrajine sa spomalil.

"Ruskí okupanti znížili tempo (svojej) ofenzívy, ale stále sa v niektorých oblastiach snažia dosiahnuť úspech," uviedla ukrajinská armáda, ktorú citovala AFP.

Ozbrojené sily Ukrajiny zároveň obvinili Rusko z raketového útoku na obytné domy v mestách Černihiv a Žytomyr na severe krajiny.

"Zároveň zlyhali všetky pokusy ruských útočníkov dosiahnuť cieľ (svojej) vojenskej operácie... Nepriateľ je demoralizovaný a znáša ťažké straty," tvrdí armáda.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách spustil rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine.