Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Ruské ministerstvo obrany popiera zabíjanie civilistov v Buči

Na snímke mŕtve telo muža so zviazanými rukami za chrbtom leží na zemi počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča. Novinári z agentúry Associated Press videli v ukrajinskom meste Buča telá najmenej deviatich ľudí v civilnom oblečení, ktorí boli podľa všetkého zabití zblízka. Najmenej dvaja mali zviazané ruky za chrbtom. Foto: TASR/AP

Rezort obrany tvrdí, že v čase, kým bola Buča pod kontrolou ozbrojených síl Ruskej federácie, nebol zranený či zabitý ani jeden miestny obyvateľ.

Moskva 3. apríla (TASR) - Ruské ministerstvo obrany v nedeľu deklarovalo, že jeho jednotky nezabili civilistov v ukrajinskom meste Buča. Informovala o tom agentúra AFP.

Fotografie a videozábery z mesta Buča, ktoré sa v sobotu objavili vo viacerých médiách, vyvolali vo svete zdesenie a šok, komentuje AFP. Sú na nich totiž mŕtvi civilisti, ktorých telá ležia na ulici alebo sú pochované v masových hroboch.

Ruské ministerstvo obrany označilo tieto fotografie a videá za ďalšiu provokáciu a "ďalšie predstavenie pripravené kyjevským režimom pre západné médiá", píše AFP.

Rezort obrany tvrdí, že v čase, kým bola Buča pod kontrolou ozbrojených síl Ruskej federácie, nebol zranený či zabitý ani jeden miestny obyvateľ.

Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že materiály z Buče sa objavili "až na štvrtý deň" po odchode ruskej armády z mesta a telá zo záberov "nie sú stuhnuté, nemajú charakteristické mŕtvolné škvrny a krv v ranách je nezrazená".

Ruský rezort obrany sa k zabitým civilistom v mesta Buča vyjadril až po tom, ako na svojom konte na sociálnej sieti Telegram zdieľal ničím nepodložený príspevok, podľa ktorého sú správy o mŕtvych civilistoch falzifikátmi, informovala britská verejnoprávna stanica BBC.
Na snímke masový hrob počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
Foto: TASR/AP

V príspevku z kanála "Vojna proti falzifikátom" sa tiež zdôrazňuje, že ruské jednotky sa údajne stiahli z mesta Buča 30. marca. Autor príspevku si preto kladie otázku, "kde boli tieto zábery štyri dni". Fakt, že sa neobjavili skôr, podľa neho "len potvrdzuje, že ide o falošné" zábery.

Skutočnosť, že sa objavili približne v rovnakom čase vo viacerých zahraničných médiách zasa "vyzerá ako plánovaná mediálna kampaň", tvrdí autor príspevku.

Poukazuje sa aj na to, že jedno z videí nasnímaných v uliciach Buče vykazuje známky "zinscenovania": badať na nich údajne pohyb ruky jednej z mŕtvol.

Novinári z moskovskej redakcie BBC však tieto zábery preverili a ani pri spomalenom prehrávaní nevideli nič, čo by nasvedčovalo pohybu tiel.

Autor príspevku na kanáli Vojna s falzifikátmi tiež tvrdí, že straty na životoch v radoch civilného obyvateľstva mohli byť dôsledkom ostreľovania, ktoré údajne vykonala ukrajinská armáda po stiahnutí ruských jednotiek z Buče. Masové hroby, ktoré boli objavené po ústupe ruských jednotiek, údajne tiež vyhĺbili Ukrajinci, tvrdí autor, opäť bez uvedenia akýchkoľvek dôkazov.

Predstavitelia Ukrajiny obviňujú ruské sily, že v meste Buča spáchali vojnové zločiny vrátane zabíjania civilistov.