< sekcia Zahraničie

Ruské ministerstvo si predvolalo českého veľvyslanca

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Prvý námestník ruského ministra zahraničných vecí V. Titov na schôdzke údajne vyjadril rozpaky nad údajným odkladom rusko-českých konzultácií týkajúcich sa vzájomnej zmluvy o priateľstve z roku 1993.

Moskva 1. júna (TASR) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo českého veľvyslanca Vítězslava Pivoňku. Informoval o tom v pondelok na svojom webe český Deník N.

Prvý námestník ruského ministra zahraničných vecí Vladimir Titov na schôdzke podľa Deníka N vyjadril rozpaky nad údajným odkladom rusko-českých konzultácií týkajúcich sa vzájomnej zmluvy o priateľstve z roku 1993.

Tento dokument sa podľa Moskvy vzťahuje aj na sochu maršala Sovietskeho zväzu Ivana Koneva, ktorú dala nedávno odstrániť radnica Prahy 6. Rusko proti tomuto kroku rozhodne protestovalo.

Titov na schôdzke s českým veľvyslancom podľa Deníka N podotkol, že "atmosféra vzájomných vzťahov v poslednej dobe významne degradovala, nahromadil sa rad problémov, ktoré nevznikli našou (ruskou) vinou".

Rusko je podľa Titova pripravené viesť rokovania, ale "pokračujúce deštruktívne činy českých orgánov vyvolávajú vážne pochybnosti o ich záujme o urovnanie situácie".

Ruská diplomacia varovala, že "ďalšie kroky proti Česku sa budú odvíjať od reakcie na náš demarš".

Deník N dodal, že český rezort diplomacie sa k najnovšiemu vývoju vo vzťahoch medzi oboma krajinami zatiaľ nevyjadril.