Quantcast
< sekcia Zahraničie

Požiar v Kremenčuku spôsobila podľa Ruska munícia pre západné zbrane

Hasiči odpratávajú trosky z budovy nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk 28. júna 2022. Foto: TASR/AP

Denník The Guardian pripomína, že ruský rezort obrany toto svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Moskva 28. júna (TASR) - Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že požiar v nákupnom centre v Kremenčuku spôsobil "výbuch munície pre západné zbrane" uskladnenej v blízkosti obchodného centra. TASR o tom informuje na základe správy denník The Guardian.

"Vzdušné sily Ruskej federácie vykonali 27. júna v meste Kremenčuk v Poltavskej oblasti v továrni na cestnú techniku útok vysokopresnými zbraňami na hangáre so zbraňami a muníciu, ktoré dodali Spojené štáty a európske krajiny," uviedol ruský rezort obrany na svojej pravidelnej každodennej tlačovej konferencii.

"V dôsledku útoku boli zasiahnuté zbrane a munícia západnej výroby, ktoré boli určené na ďalšiu prepravu pre ukrajinskú skupinu vojsk v Donbase," uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

Dobrovoľníci a hasiči hasia požiar budovy nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk 28. júna 2022.
Foto: TASR/AP


"Výbuch uskladnenej munície pre západné zbrane spôsobil požiar v obchodnom centre nachádzajúcom sa vedľa továrne, ktoré bolo práve v prevádzke," dodal Konašenkov.

Denník The Guardian pripomína, že ruský rezort obrany toto svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi a že rezort v pondelok naznačil, že škody spôsobené cez víkend ruskými strelami v obytnej štvrti Kyjeva boli spôsobené v dôsledku snahy ukrajinskej strany o zostrelenie striel. Rusko naďalej trvá na tom, že neútočí na civilné ciele.

Pondelkový raketový útok na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk si vyžiadal najmenej 18 obetí na životoch a desiatky ranených. Záchranári v troskách budovy stále pátrajú po preživších, pričom podľa ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského je doposiaľ nezvestných približne 21 ľudí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pondelkový útok za jeden z "najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách".