Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Zahraničie

Ruské prezidentské voľby budú trojdňové, oznámila volebná komisia

Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková (uprostred v pozadí) počas zasadnutia hornej komory ruského parlamentu - Rady Federácie 7. decembra 2023 v Moskve. Foto: TASR/AP

Právo nominovať kandidátov do prezidentských volieb má v Rusku 25 politických strán, uviedol člen ÚVK Jevgenij Ševčenko.

Moskva 8. decembra (TASR) - Prezidentské voľby v Rusku sa po prvý raz budú konať počas troch dní – od 15. do 17. marca 2024. Podľa agentúry Reuters to v piatok oznámila ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK). Predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová dodala, že tento návrh uznesenia podporili členovia ÚVK pomerom hlasov 13 k jednému.

Pamfilovová konštatovala, že "hlasovanie v trvaní troch dní sa už pre náš (ruský) volebný systém stáva tradičným". Pripomenula, že prvýkrát sa použilo počas pandémie "na zaistenie bezpečnosti voličov" a postupom času tento formát "oslovil väčšinu voličov pre svoje ďalšie výhody". Prijateľnosť tohto systému hlasovania potvrdzujú aj sociologické prieskumy, doplnila Pamfilovová.

Právo nominovať kandidátov do prezidentských volieb má v Rusku 25 politických strán, uviedol člen ÚVK Jevgenij Ševčenko.

Kandidáti nominovaní politickými stranami, ktoré majú frakcie v Štátnej dume, sú oslobodení od zbierania podpisov voličov, pripomenul.

Medzičasom predseda strany Spravodlivé Rusko - Za pravdu Sergej Mironov v piatok oznámil, že na zjazde strany 23. decembra bude potvrdené jej rozhodnutie nominovať súčasného prezidenta Vladimira Putina ako svojho kandidáta vo voľbách prezidenta Ruskej federácie.

Špekulácie o tom, či Putin bude kandidovať a kedy svoje rozhodnutie zverejní, ukončil Putin v piatok, keď verejne potvrdil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie.

Agentúra Reuters vo svojej správe konštatuje, že pre Putina sú voľby len formalitou: s podporou štátu, štátnych médií a takmer bez prejavov nesúhlasu má istotu, že ich vyhrá. V praxi by to znamenalo, že vďaka šesťročnému mandátu sa udrží pri moci minimálne do roku 2030, doplnil Reuters.

Podľa ruských opozičných politikov prezidentské voľby v Rusku nemajú nič spoločné s demokraciou a sú len "figovým listom" na zakrytie skorumpovanej diktatúry putinovského Ruska, píše Reuters.

Priaznivci Putina túto analýzu odmietajú a poukazujú na nezávislý prieskum verejnej mienky, ktorý ukazuje, že 71-ročný Putin sa teší obľube u viac ako 80 percent obyvateľov krajiny. Priaznivci tvrdia, že Putin obnovil poriadok a vrátil Rusku časť vplyvu, o ktorý prišlo počas chaosu po rozpade sovietskeho impéria.

Termín konania prezidentských volieb - 17. marca 2024 - oznámila horná komora ruského Federálneho zhromaždenia - Rada federácie - minulý týždeň. ÚVK k tomu v piatok prijala uznesenie, že hlasovať v prezidentských voľbách bude možné tri dni.