Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Ruské propagandistické weby šíria falošný príhovor Navaľného matky

matka ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného Ľudmila Navaľna, archívne foto. Foto: TASR/AP

Tento záznam bol vytvorený pomocou neurónovej siete, objasnil novinár Iľja Ber.

Moskva/Londýn 23. februára (TASR) - Propagandistické weby v Rusku šíria falošnú výzvu matky zosnulého politika Alexeja Navaľného adresovanú jeho manželke Juliji. S odvolaním sa na ruský portál na overovanie faktov Provereno.medija (Overené.médiá) o tom v piatok informovala britská stanica BBC.

Ide o zvukovú nahrávku, ktorá sa začína slovami: "Drahá Julija Borisovna Abrosimovová, teraz sa obraciam k vám" - Abrosimovová priezvisko Julije Navaľnej za sloboda. Ľudmila Navaľná v nahrávke svoju nevestu údajne ostro kritizuje.

"Tento záznam bol vytvorený pomocou neurónovej siete. Hlas je hlasu Ľudmily Navaľnej podobný len trochu, pretože nebolo na čom trénovať neurónovú sieť," objasnil novinár Iľja Ber, ktorý je za projektom Provereno.medija.

Pripomenul, že jedinou zvukovou ukážkou hlasu Navaľného matky, ktorá je na internete teraz k dispozícii, je jej výzva adresovaná šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, aby jej vydali telo jej mŕtveho syna, aby mohol byť pochovaný.

Podľa Bera sa falzifikát objavil vo štvrtok ráno na platforme Telegram - na kanále Signal, ktorý údajne prevádzkuje Kristina Potupčiková, bývalá tlačová tajomníčka prokremeľského hnutia Naši a momentálne administrátorka siete provládnych kanálov na Telegrame.

BBC doplnila, že po tom, ako po Navaľného smrti jeho vdova oznámila, že bude pokračovať v jeho politickej práci, sa v provládnych médiách začali objavovať materiály zamerané na diskreditáciu rodiny Navaľných.