Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Zahraničie

Ruské stíhačky prelietavajú takmer každý deň nad základňou USA v Sýrii

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Nad základňou prelietali napríklad ruské stíhačky Su-34. Niektoré stroje boli pritom vybavené zbraňami vzduch-vzduch či vzduch-zem.

Damask 23. marca (TASR) - Ozbrojené ruské stíhačky prelietavajú v marci takmer každý deň nad americkou vojenskou základňou v Sýrii. Porušujú tak dohodu spred štyroch rokov a riskujú eskaláciu, uviedol v stredu pre stanicu NBC News americký generál riadiaci vzdušné operácie v Sýrii, informuje TASR.

Podľa generálporučíka Alexusa Grynkewicha preleteli ruské stíhačky nad vojenskou základňou at-Tanf tento mesiac už približne 25-krát a spravili tak aj krátko pred rozhovorom s NBS News. V januári evidovala americká armáda 14 takýchto preletov a vo februári ani jeden.

"Pravidelne lietajú priamo nad našimi jednotkami a toto priamo definujem ako približne míľu nad nimi," uviedol Grynkewich s tým, že počet preletov sa značne zvyšuje. "Za chvíľu ich bude dvakrát toľko, ako ich bolo v minulosti."

Nad základňou prelietali napríklad ruské stíhačky Su-34. Niektoré stroje boli pritom vybavené zbraňami vzduch-vzduch či vzduch-zem.

Grynkewich si nemyslí, že Rusi sa chytajú tieto zbrane použiť proti americkej armáde v Sýrii. "Zvyšuje to však riziko mylného odhadu a vzhľadom na incident s MQ-9 v Čiernom mori to nie je konanie, ktoré by som očakával od profesionálnych vzdušných síl," uviedol generálporučík. Odkazoval na nedávny pád amerického dronu po zrážke s ruskou stíhačkou nad Čiernym morom.

V roku 2019 si Moskva a Washington stanovili pravidlá týkajúce sa vzdušného priestoru v Sýrii. Chceli sa tak vyhnúť vzniku nehôd a možných zrážok. Obe strany vtedy súhlasili, že nebudú prelietavať nad pozemnými pozíciami druhej armády, a to najmä s ozbrojenými lietadlami.

"Zdá sa, že Rusi v posledných mesiacoch od tohto protokolu upustili," uviedol Grynkewich. Dodal, že takéto konanie Ruska by mohlo ohroziť americké pozemné operácie v Sýrii. "Neobávam sa ozbrojeného konfliktu. Znepokojuje ma, že by mohlo prísť k mylnému odhadu (situácie) alebo že by sa niekto mohol zachovať neprofesionálne či nezrelo," uzavrel americký generál.