Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Zahraničie

Ruské vojnové lode opustili Havanu

Na snímke fregata ruského námorníctva admirál Gorškov opúšťa prístav Havana na Kube v pondelok 17. júna 2024. Foto: TASR-AP

Takéto bojové cvičenia sú podľa Kremľa bežnou praxou v rôznych častiach sveta, obzvlášť u námorných veľmocí ako Rusko.

Moskva 17. júna (TASR) - Plavidlá ruského vojenského námorníctva v pondelok podľa plánu opustili kubánske hlavné mesto Havana, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na svojho korešpondenta na Kube. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

Minulý týždeň dorazila do havanského prístavu fregata triedy Admirál Gorškov, ponorka na jadrový pohon Kazaň, tankovacia loď Akademik Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker. Žiadne z týchto plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty.

USA aj Kuba uviedli, že táto zastávka nepredstavuje žiadnu hrozbu pre región, ale všeobecne sa považuje za ruskú demonštráciu sily v súvislosti s pretrvávajúcim vysokým napätím na pozadí vojnového konfliktu na Ukrajine.

Havana leží iba 160 kilometrov od americkej námornej základne Key West na Floride. Podľa ruského ministerstva obrany toto zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím presných rakiet v Atlantickom oceáne.

Takéto bojové cvičenia sú podľa Kremľa bežnou praxou v rôznych častiach sveta, obzvlášť u námorných veľmocí ako Rusko. "Preto v tomto prípade nevidíme žiadne dôvody na znepokojenie," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

"Návšteva ruských lodí je spôsob, akým ruský prezident Vladimir Putin pripomína Západu, že Moskva dokáže pôsobiť ako vyzývateľ Washingtonu aj v jeho sfére vplyvu," povedal politológ William Leogrande z Americkej univerzity vo Washingtone.

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel sa stretol s Putinom v máji už po štvrtý raz, keď sa zúčastnil na vojenskej prehliadke v Moskve. Vyhlásil, že Rusko môže s podporou Havany vždy počítať.