Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Ruskí hackeri zverejnili citlivé údaje z kyberútoku na nemocnice

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Skupina Qilin zdieľala takmer 400 gigabajtov údajov - vrátane mien pacientov, dátumov narodenia, hodnôt a popisov krvných testov. Uverejnila ich na svojom dark webe a sociálnej sieti Telegram.

Londýn 21. júna (TASR) - Na internete sa objavili citlivé údaje z kybernetického útoku, ktorý začiatkom júna narušil činnosť nemocníc v Londýne a viedol k odkladu plánovaných operácií. Britská stanica BBC uviedla, že dáta zverejnila ruská kybernetická zločinecká skupina Qilin, známa tiež pod názvom Agenda, informuje TASR.

Skupina Qilin zdieľala takmer 400 gigabajtov údajov - vrátane mien pacientov, dátumov narodenia, hodnôt a popisov krvných testov. Uverejnila ich na svojom dark webe a sociálnej sieti Telegram.

"Chápeme, že to ľudí môže znepokojovať a naďalej spolupracujeme so spoločnosťou Synnovis, Národným centrom kybernetickej bezpečnosti a ďalšími partnermi, aby sme čo najrýchlejšie preverili obsah zverejnených súborov," uviedla britská Národná zdravotná služba (NHS).

V dotknutých nemocniciach je spracovávanie testov naďalej obmedzené a od incidentu zrušili viac ako 1000 plánovaných operácií a 2000 vyšetrení, uviedol Reuters.

Kyberútok na spoločnosť Synnovis, ktorá dodáva diagnostické služby viacerým nemocniciam v rámci NHS, sa odohral 3. júna.

Podľa správy portálu Health Service Journal išlo o útok tzv. ransomvérom, pri ktorom páchatelia zašifrujú údaje firiem či inštitúcií a žiadajú výkupné za ich odkódovanie. Počítačový útok postihol najmä nemocnice King's College a Guy's a St. Thomas', ale aj súkromné ambulancie v celom Londýne.

Britská NHS sa stala terčom kybernetického útoku aj v roku 2017. Vtedy zamrzli počítače v nemocniciach po celej krajine, čo paralyzovalo prevádzku nemocníc aj pohotovostí.