< sekcia Zahraničie

Ruskí Noční vlci po zastávke vo Viedni smerujú do Mníchova

Noční vlci počas návštevy vo Viedni 2. mája 2015 Foto: TASR/AP

Klub Noční vlci si pri príležitosti 70. výročia víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom naplánoval jazdu z Moskvy do Berlína.

Berlín 3. mája (TASR) - Malá skupina ruských motorkárov z klubu Noční vlci sa dnes z Viedne vydala na cestu do Nemecka, informovala dnes agentúra APA s odvolaním sa na ruské veľvyslanectvo vo Viedni.

Ďalšou zastávkou jazdy ruských motorkárov z Moskvy do Berlína, ktorá je venovaná 70. výročiu víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom, bude Mníchov. Do cieľa jazdy - Berlína - by mali doraziť na budúcu sobotu, 9. mája, ktorý sa v Rusku tradične slávi ako Deň víťazstva.

Skupinu motorkárov v sobotu vo Viedni, kam pricestovali zo Slovenska, vítalo asi 500 ich sympatizantov alebo zvedavcov. V asi 20-člennej skupine, ktorá dorazila do Viedne, boli však len dvaja Rusi, zvyšok tvorili ich neruskí priaznivci. Motorkári spolu s ruským veľvyslancom položili veniec kvetov k Pamätníku hrdinov Červenej armády.Nemecko, kam teraz motorkári smerujú, časti skupiny anulovalo schengenské víza a najmenej troch členov klubu Noční vlci tento týždeň po prílete na berlínske letisko Schönefeld nevpustili na územie Nemecka, čo vyvolalo protesty ruského ministerstva zahraničných vecí.

Účastníkov motorkárskej jazdy nevpustili na svoje územie ani Poľsko a Litva, voči čomu sa ruské ministerstvo zahraničných vecí tiež ostro ohradilo formou diplomatických nót.

Klub Noční vlci si pri príležitosti 70. výročia víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom naplánoval jazdu z Moskvy do Berlína. Jeho členovia sa chceli zastaviť na viacerých pietnych miestach v Bielorusku, Poľsku, na Slovensku, v Rakúsku a Česku, aby si uctili pamiatku padlých sovietskych vojakov. Ich jazda sa mala skončiť 9. mája v Berlíne.

Vodcom klubu Noční vlci je Alexandr Zaldostanov, ktorý je osobným priateľom a podporovateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý si v minulosti s bikermi rád zapózoval pred objektívmi fotografov.