< sekcia Zahraničie

Ruskí vedci sekvenovali kompletný genóm nového koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ako vysvetlil riaditeľ štátneho výskumného ústavu pre chrípkové ochorenia, genetická analýza je dôležitá pre pochopenie, ako vznikol nový koronavírus, čo pomôže pri vývoji vakcín a liekov na liečbu.

Moskva 19. marca (TASR) - Ruskí vedci dokázali sekvenovať úplný genóm nového koronavírusu. Podľa agentúry TASS o tom vo štvrtok informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva s tým, že materiál pochádzal od pacienta s chorobou COVID-19 spôsobovanou koronavírusom SARS-CoV-2.

Ako vysvetlil riaditeľ štátneho výskumného ústavu pre chrípkové ochorenia Dmitrij Lioznov, genetická analýza je dôležitá pre pochopenie, ako vznikol nový koronavírus, čo pomôže pri vývoji vakcín a liekov na liečbu.

"Tento koronavírus je pre nás nový, preto je veľmi dôležité, aby sme mohli určiť spôsob, akým sa šíri a ako prenikol na územie našej krajiny, či jeho zmeny. Tieto informácie pomôžu pri vývoji vakcín a antivírusových liekov na liečbu koronavírusu," uviedla tlačová služba ministerstva.

Ministerstvo zdravotníctva tiež informovalo, že zistenia ruských vedcov boli zaslané do medzinárodnej databázy, ktorú používa Svetová zdravotnícka organizácia a výskumné tímy na monitorovanie globálnej evolúcie nového koronavírusu.