Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ruskí vojaci začali odmínovacie práce v ovládnutom Azovstale

Na satelitnej snímke z 12. mája 2022 pohľad na budovy oceliarne Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Rusko uplynulý piatok oznámilo, že sa vzdali už aj poslední ukrajinskí bojovníci brániaci Azovstaľ a že nad oceliarňami tak Moskva prevzala úplnú kontrolu, v dôsledku čoho už ovládla aj celý Mariupol.

Mariupol 23. mája (TASR) - Ruskí vojaci začali počas uplynulého odstraňovať míny a trosky z areálu oceliarní Azovstaľ v Mariupole, kde sa ešte donedávna ukrývali stovky ukrajinských vojakov - posledných obrancov tohto prístavného mesta na juhu Ukrajiny. Informuje o tom v pondelok agentúra Reuters.

Niektorí z ruských vojakov prechádzali cez areál posiaty troskami s detektormi na hľadanie mín, zatiaľ čo iní zisťovali, či sa tam nenachádzajú výbušné zariadenia, uvádza Reuters odvolávajúc sa na videozáznam z miesta.

"Je to obrovská úloha, nepriateľ nastražil svoje vlastné nášľapné míny, zatiaľ čo my sme voči nepriateľovi nastražili aj protipechotné míny. Takže máme pred sebou nejaké dva týždne práce," povedal jeden z vojakov. "Za posledné dva dni bolo zničených viac ako 100 výbušných zariadení," dodal.

Rusko uplynulý piatok oznámilo, že sa vzdali už aj poslední ukrajinskí bojovníci brániaci Azovstaľ a že nad oceliarňami tak Moskva prevzala úplnú kontrolu, v dôsledku čoho už ovládla aj celý Mariupol. Kyjev informáciu o úplnom ovládnutí Azovstaľu nepotvrdil, veliteľ jednej z tamojších ukrajinských vojenských jednotiek však na videozázname informoval, že vojakom bolo nariadené zložiť zbrane, pripomína Reuters.

Počas nedeľnej čistiacej operácie zneškodňovali ruskí vojaci míny pomocou riadených explózií a vojenskými buldozérmi odstraňovali trosky z ciest v okolí komplexu. Reuters uvádza, že na záberoch zhotovených pomocou dronu bolo vidieť, že z budov oceliarní zostali len ruiny, pričom mnohé sú obhorené či čiastočne zrútené a z niektorých je už len hromada trosiek.