Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Zahraničie

Rusko a Irán po smrti Raísího potvrdzujú strategické vzťahy

Na snímke členovia záchranného tímu pracujú na mieste havárie vrtuľníka s iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím vo Varzaghane na severozápade Iránu v pondelok 20. mája 2024. Foto: TASR/AP

Raísí zahynul minulú nedeľu pri havárii vrtuľníka spolu s niekoľkými ďalšími funkcionármi vrátane ministra zahraničných vecí Hosejna Amíra Abdollahjána.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Moskva 25. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí Ruska a Iránu v sobotu v telefonickom rozhovore potvrdili strategické vzťahy medzi ich krajinami. Toto uistenie je reakciou na nedávnu smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Raísí zahynul minulú nedeľu pri havárii vrtuľníka spolu s niekoľkými ďalšími funkcionármi vrátane ministra zahraničných vecí Hosejna Amíra Abdollahjána. Stroj sa zrútil v hustej hmle v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan.

Za pôsobenia Raísího Irán zastával tvrdú politiku voči Spojeným štátom a Európe a zároveň posilnil vzťahy s Ruskom. Pre Moskvu sa Teherán stal kľúčovým politickým, hospodárskym a vojenským partnerom, píše DPA s tým, že Irán je teraz rozhodujúcim dodávateľom zbraní pre Rusko v jeho vojne proti Ukrajine, kde Rusi na útoky používajú napríklad drony Šáhed iránskej výroby.

Tento vzťah sa nemení, všetky predchádzajúce dohody a spoločné iniciatívy budú pokračovať, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré vzišlo z telefonátu medzi šéfom diplomacie Moskvy Sergejom Lavrovom a jeho novým iránskym náprotivkom Alím Bágherím Kaním.

Dočasným nástupcom zosnulého iránskeho prezidenta sa stal doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber. Predčasné parlamentné voľby v Iráne sa uskutočnia 28. júna, pričom registrácia kandidátov bude od 30. mája do 3. júna a predvolebná kampaň potrvá od 12. do 27. júna.