< sekcia Zahraničie

Do Ruska putuje tretina heroínu z Afganistanu, tvrdí Putinov vyslanec

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Drogy z Afganistanu - najväčšieho producenta heroínu na svete - obvykle putujú takzvanou severnou cestou - cez strednú Áziu až do Ruska.

Moskva 15. februára (TASR) - Približne tretina heroínu vyrobeného v Afganistane sa dostane do Ruska. Buď skončí na čiernom trhu alebo putuje do iných štátov vrátane európskych, uviedol dnes pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyslanec prezidenta Vladimira Putina v Afganistane Zamir Kabulov.

Diplomat sa posťažoval, že americké sily v Afganistane nerobia dosť pre to, aby zabránili obchodu s drogami. "Američania sa vyhovárajú, že tieto úlohy nie sú zahrnuté v mandáte OSN. Ale v Kolumbii konajú inak, odkedy kolumbijský kokaín preniká do USA. Na americkom čiernom trhu skončí štyri až päť percent afganského heroínu," citovala agentúra RIA Novosti Kabulova, podľa ktorého sa produkcia heroínu v Afganistane zvýšila v posledných desaťročiach niekoľkonásobne.

V prepočte na obyvateľa má Rusko najviac ľudí závislých od heroínu. Celkový počet drogovo závislých v krajine sa odhaduje na osem a pol milióna, čo je takmer šestina populácie. Z toho 90 percent ľudí je závislých od heroínu. Z oficiálnych štatistík vyplýva, že každoročne zomrie na následky užitia tejto drogy približne 30.000 Rusov.

Drogy z Afganistanu - najväčšieho producenta heroínu na svete - obvykle putujú takzvanou severnou cestou - cez strednú Áziu až do Ruska. Šéf ruskej Federálnej služby pre kontrolu drog Viktor Ivanov vlani v decembri odhadol hodnotu heroínového trhu v krajine na šesť miliárd dolárov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.