Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko je pripravené garantovať prechod lodí z ukrajinských prístavov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas tlačovej konferencie s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom 8. júna 2022 v Ankare. Foto: TASR/AP

Podľa Lavrova je riešenie tohto problému výlučne v rukách Kyjeva, keďže Rusko už v tejto veci podniklo všetky nevyhnutné kroky.

Ankara 8. júna (TASR) - Rusko je v spolupráci s Tureckom pripravené garantovať bezpečnosť plavidiel z ukrajinských prístavov, ktoré sa budú plaviť cez Bosporský prieliv. V stredu to uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rozhovore so svojím tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom v Ankare. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Dennodenne vyhlasujeme, že sme pripravení garantovať bezpečnosť plavidiel vychádzajúcich z ukrajinských prístavov a smerujúcich do Bosporu. Sme pripravení to zabezpečiť v spolupráci s našimi tureckými partnermi," povedal Lavrov. Zároveň ocenil snahy Turecka pri hľadaní spôsobov na riešenie tejto situácie.

Šéf ruskej diplomacie ďalej uviedol, že na realizáciu tohto plánu je potrebné, aby Ukrajina umožnila plavidlám opustiť svoje prístavy tým, že ich odmínuje, alebo vyznačí bezpečné koridory.

Podľa Lavrova je riešenie tohto problému výlučne v rukách Kyjeva, keďže Rusko už v tejto veci podniklo všetky nevyhnutné kroky.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu počas tlačovej konferencie 8. júna 2022 v Ankare.
Foto: TASR/AP


Ruský minister zahraničných vecí tvrdí, že hlavným problémom je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý "kategoricky odmieta" riešiť problém zamínovaných prístavov.

Čavušoglu po stretnutí so svojím ruským kolegom označil požiadavku Moskvy na zrušenie niektorých sankcií ako podmienku umožnenia exportu obilia na svetové trhy za "legitímnu", píše agentúra AFP.

"Ak potrebujeme dostať ukrajinské obilie na medzinárodné trhy, považujeme odstránenie prekážok stojacich v ceste ruskému exportu za legitímnu požiadavku," povedal turecký minister.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko minulý týždeň uviedol, že v ukrajinských prístavoch uviazlo zhruba 22 miliónov ton obilia.

Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu v tejto súvislosti v utorok oznámil, že prístavy v mestách Berďansk a Mariupol obnovili svoju prevádzku.