Quantcast
< sekcia Zahraničie

Navaľnyj tvrdí, že vo väzení musí hodiny sedieť pod portrétom Putina

Na archívnej snímke z 22. marca 2022 z videa ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (uprostred) stojí vedľa svojich advokátov počas videolinku na súde v meste Pokrov, 100 km východne od Moskvy. Foto: TASR/AP

Súd 22. marca odsúdil Alexeja Navaľného na deväť rokov väzenia na základe obvinení z podvodu a pohŕdania súdom.

Moskva 1. júla (TASR) - Väznený ruský opozičný politik a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj v piatok povedal, že ho vo väzení nútene podrobujú rôznym "osvetovým aktivitám", napríklad niekoľkohodinovému sedeniu pred portrétom šéfa Kremľa Vladimira Putina. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Navaľného blízki spolupracovníci vrátane Leonida Volkova a jeho hovorkyne Kiry Jarmyšovej označili tieto praktiky za formu mučenia.

Alexeja Navaľného v polovici júna previezli z väznice v meste Pokrov do trestaneckej kolónie s prísnym režimom v meste Melechov vo Vladimirskej oblasti, ktorú jeho spojenci označujú za "jedno z najdesivejších ruských väzení".

Navaľnyj v príspevku na Facebooku opísal, že v novom väzení, kam ho presunuli, musí päť dní v týždni sedem hodín šiť. "Po práci musíte naďalej sedieť - niekoľko hodín na drevenej lavici pod portrétom Putina," uviedol s tým, že "toto sa nazýva osvetové aktivity". Dodal tiež, že na takejto lavici musel sedieť dokonca aj v nedeľu, keď má voľno - a to desať hodín.

Novú väznicu charakterizoval ako "väzenie v rámci väzenia" a priblížil, že jeho spoluväzňami sú odsúdení vrahovia. Barak, v ktorom ho držia, je podľa jeho slov obohnaný šesťmetrovým plotom.

Súd 22. marca odsúdil Alexeja Navaľného na deväť rokov väzenia na základe obvinení z podvodu a pohŕdania súdom. Moskovský mestský súd tento verdikt 24. mája potvrdil.

Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov šéfa Kremľa, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Z tohto činu obvinil ruské orgány, Kremeľ však akúkoľvek zodpovednosť - ako je obvyklé v podobných prípadoch - poprel.