Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko nemá problém so vstupom Fínska a Švédska do NATO

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred vpravo) sa rozpráva s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom počas rokovania lídrov členských krajín NATO za okrúhlym stolom na summite NATO v Madride 29. júna 2022. Foto: TASR/AP

Rusko sa dosiaľ vždy vyjadrovalo kriticky k možnosti, že by sa tieto dve severské krajiny pridali k Severoatlantickej aliancii.

Ašchabad 30. júna (TASR) - Rusko nemá "nijaký problém" so vstupom Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin to povedal v stredu tlačovej konferencii v turkménskom hlavnom meste Ašchabad, kde sa zúčastňoval na tzv. kaspickom summite, informuje agentúra AFP.

"So Švédskom a Fínskom nemáme také problémy, ako máme s Ukrajinou ... Nemáme územné spory ... Neexistuje nič, čo by nám mohlo prekážať na vstupe Švédska a Fínska do NATO. Ak si to Fínsko a Švédsko želajú, môžu vstúpiť (do NATO). Môžu sa pripojiť, k čomu chcú," povedal Putin.

Dodal však, že ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu "vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry", Rusko by bolo "povinné reagovať zrkadlovo" a vytvoriť pre ne rovnakú hrozbu, akú by oni predstavovali pre Moskvu.

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa po desaťročiach odchýlili od politiky neutrality. Urobili to z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. NATO tieto dve severské krajiny v stredu na summite v Madride oficiálne prizvalo do svojich radov.

AFP pripomína, že Rusko sa dosiaľ vždy vyjadrovalo kriticky k možnosti, že by sa tieto dve severské krajiny pridali k Severoatlantickej aliancii. Tvrdilo pritom, že takýto krok by bol "destabilizačným faktorom" pre medzinárodnú bezpečnosť.

Putin v stredu okrem iného tiež odsúdil "imperiálne ambície NATO". Alianciu obvinil z toho, že sa snaží prostredníctvom ukrajinského konfliktu presadzovať svoju "nadradenosť".

"Ukrajina a blaho ukrajinského ľudu nie sú cieľom Západu a NATO, ale prostriedkami na obranu ich vlastných záujmov ... Lídri členských krajín NATO chcú ... presadiť svoju nadradenosť, svoje imperiálne ambície," povedal Putin.

Severoatlantická aliancia a predovšetkým Spojené štáty podľa jeho slov už dlho potrebovali "vonkajšieho nepriateľa, okolo ktorého by zjednotili svojich spojencov". "Irán na to nebol dobrý. My sme im (však) dali túto príležitosť ... zhromaždiť okolo seba celý svet," dodal ruský prezident.