Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko obmedzilo vjazd áut do regiónu susediaceho s Gruzínskom

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

V stredu pritom ruské úrady už oznámili, že nebudú vydávať cestovné pasy ruským občanom, ktorí boli mobilizovaní.

Moskva 28 septembra (TASR) - Úrady v ruskej autonómnej republike Severné Osetsko, ktoré hraničí z Gruzínskom, v stredu obmedzili vjazd áut do tohto regiónu. Vyvolala to snaha tisícov ľudí odísť do Gruzínska a vyhnúť sa tak mobilizácii. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Šéf regionálnej samosprávy Sergej Meňajlo vyhlásil v autonómnej republike stav "vysokej pohotovosti" a "obmedzil vstup automobilov do Severného Osetska". Podľa nových pravidiel sem majú povolený vjazd iba osobné autá, ktoré sú zaevidované v Severnom Osetsku, v susednej gruzínskej odštiepeneckej republike Južné Osetsko alebo v samotnom v Gruzínsku.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil 21. septembra čiastočnú mobilizáciu. V nasledujúcich dňoch sa na rusko-gruzínskych hraniciach vytvorili rozsiahle rady a hraničný priechod Verchnij Lars sa snažia prekročiť tisíce Rusov - prevažne mužov, ktorým hrozí služba v armáde.

Nové obmedzenia v Severnom Osetsku súvisia s obavami, že Rusko zavedie zákaz cestovania alebo úplne uzatvorí hranice, uvádza AFP. Objavili sa tiež správy, že niektorých mužov na hraniciach už otočili príslušníci ruskej pohraničnej stráže.

V stredu pritom ruské úrady už oznámili, že nebudú vydávať cestovné pasy ruským občanom, ktorí boli mobilizovaní.