< sekcia Zahraničie

Opozičný politik Navaľnyj po údajnom otrávení upadol do kómy

Na archívnej snímke z 26. decembra 2019 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj hovorí k novinárom v kancelárii Fondu boja proti korupcii (FBK) v Moskve. Foto: TASR/AP

Navaľnyj je podľa jej vyjadrení v bezvedomí a napojený na pľúcnu ventiláciu.

Moskva 20. augusta (TASR) – Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého údajne vo štvrtok otrávili, upadol do kómy. Leží v nemocnici v sibírskom meste Omsk a jeho stav je vážny, informovala agentúra AP s odvolaním sa na Navaľného hovorkyňu Kiru Jarmyšovú.

Navaľnyj (44) pocítil nevoľnosť počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa hovorkyne bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola primiešaná v šálke čaju. Navaľnyj tento čaj pil na letisku pred odletom a podľa Jarmyšovej to bolo jediné, čo ráno vypil.

Toxín sa podľa lekárov zrejme do tela vstrebal rýchlejšie vďaka horúcemu nápoju. Presnú diagnózu pacienta však zatiaľ nezverejnili.

Jarmyšová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyjadrila presvedčenie, že štvrtkové otrávenie Navaľného má spojitosť s kampaňou pred septembrovými regionálnymi voľbami.

"Niet pochýb o tom, že Navaľného otrávili za jeho politický postoj a činnosť," napísal na Twitteri právnik Navaľného nadácie Viačeslav Gimadi.

Navaľnyj je ostrým kritikom súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti bol viackrát zadržaný. Takisto bol terčom opakovaných vyhrážok.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Navaľného minulý týždeň obvinil z organizovania protestov proti výsledkom prezidentských volieb v Bielorusku z 9. augusta. Lukašenko však svoje tvrdenia nepodporil žiadnymi dôkazmi.

Navaľného museli hospitalizovať i koncom júla 2019 po tom, ako sa uňho prejavili príznaky alergie. Do nemocnice bol prevezený priamo z väzenia, kde si odpykával 30-dňový trest odňatia slobody za vyzývanie na účasť na nepovolených zhromaždeniach. Jeho osobná lekárka Anastasia Vasilievová neskôr vyhlásila, že politik mohol byť otrávený.

Navaľnyj nie je jediný predstaviteľ ruskej opozície, u ktorého sa prejavili príznaky otravy, pripomína AP. Člena ruskej skupiny Pussy Riot Piotra Verzilova museli v roku 2018 prijať do nemocnice v Berlíne po tom, ako sa uňho prejavili príznaky otravy. Z rovnakých dôvodov v rokoch 2015 a 2017 hospitalizovali jedného z vodcov ruskej opozície Vladimira Kara-Murzu.