Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. marec 2023Meniny má Gabriel
< sekcia Zahraničie

Rusko oznámilo, že opevňuje anektovaný Krymský polostrov

Ruskí vojaci, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Axionov napísal, že opevňovacie práce sa robia napriek tomu, že tam už podnikajú opatrenia armáda aj bezpečnostné sily.

Moskva 18. novembra (TASR) - Rusko v piatok oznámilo, že posilňuje pozície na Krymskom polostrove, anektovanom od Ukrajiny v roku 2014. Tento krok ohlásilo v čase, keď Kyjev dobyl naspäť územie v susednej Chersonskej oblasti, pripomína tlačová agentúra AFP.

"Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu pod mojím dohľadom; cieľom je zaistiť bezpečie všetkým Krymčanom," uviedol v sociálnych médiách Moskvou dosadený gubernátor Krymu Sergej Axionov.

Rusko anektovalo Krym po celoukrajinských prodemokratických demonštráciách, ktoré viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, nakloneného Kremľu.

Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine, ako Kremeľ nazýva svoju inváziu do tejto krajiny.

Axionov napísal, že opevňovacie práce sa robia napriek tomu, že tam už podnikajú opatrenia armáda aj bezpečnostné sily.

Ukrajinské ozbrojené sily v posledných mesiacoch pri svojej protiofenzíve úspešne postupujú na juhu krajiny a posledný týždeň dokonca od Rusov oslobodili Cherson, hlavné mesto ukrajinskej Chersonskej oblasti hraničiacej s Krymom.

Rusko pritom v septembri ohlásilo anektovanie tejto oblasti, spolu s tromi ďalšími ukrajinskými oblasťami, a zaviazalo sa, že ich bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské sily majú v úmysle znovu dobyť aj Krymský polostrov.

Od februára došlo na ruských vojenských zariadeniach na Kryme alebo v ich blízkosti k niekoľkým výbuchom – napríklad aj ku koordinovanému útoku dronmi na kľúčový ruský námorný prístav v Sevastopole.

V októbri bol pri útoku čiastočne poškodený Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom, a Moskva tento čin pripísala Ukrajine.