Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

Rusko podniklo na Kyjev „výnimočný“ letecký útok dronmi aj Kinžalmi

Na tejto fotografii, ktorú poskytlo ukrajinské ministerstvo pre mimoriadne situácie, hasiči uhasili požiar spôsobený úlomkami ruskej rakety po jej zostrelení systémom protivzdušnej obrany počas nočného ruského raketového útoku v Kyjeve na Ukrajine v utorok 16. mája 2023. Foto: TASR/AP

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil šesť zostrelených Kinžalov za neuveriteľný úspech.

Kyjev 16. mája (TASR) - Na Kyjev v utorok v skorých ranných hodinách Rusko podniklo intenzívny letecký útok a využilo pri tom kombináciu rakiet odpaľovaných zo vzduchu, mora a zeme. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Útok bol "výnimočný svojou hustotou - maximálny počet útočiacich rakiet za najkratší čas", vyhlásil šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko.

Na ukrajinskú metropolu Moskva útočila už ôsmykrát tento mesiac. Ostreľovanie obnovila po niekoľkých týždňoch prestávky a pred očakávanou ukrajinskou protiofenzívou. Letecké útoky nasledovali tiež po európskom turné ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, na ktorom mal stretnutia s kľúčovými vojnovými spojencami a tí mu prisľúbili ďalšiu vojenskú pomoc.

"Podľa predbežných informácií bola drvivá väčšina nepriateľských cieľov vo vzdušnom priestore Kyjeva zistená a zničená," uviedol Popko.

Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že Rusko vypálilo 18 rakiet rôznych druhov, vrátane dronov, riadených striel a balistických rakiet. Všetky boli zachytené a zostrelené, informoval hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat.

Na Kyjev bolo vypálených zo stíhačiek MiG-31K šesť hypersonických balistických rakiet Kinžal, z lodí v Čiernom mori deväť riadených striel a zo zeme tri riadené strely S-400, napísal Ihnat na sociálnej sieti Telegram.

Po prvej vlne Rusko vypálilo aj útočné drony Šáhid iránskej výroby a podniklo vzdušnú výzvednú akciu, dodal Ihnat.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil šesť zostrelených Kinžalov za neuveriteľný úspech.

Trosky zostrelených objektov spadli do niekoľkých štvrtí Kyjeva. Vo štvrti Solomjanskyj spôsobili požiar nebytovej budovy, plamene boli uhasené. Zapálili tiež autá a spadli aj na pozemok zoologickej záhrady, ale neboli hlásené žiadne straty, uviedol starosta Kyjeva Vitalij Kličko.