Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. máj 2023Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Rusko prestalo poskytovať USA informácie o svojich jadrových silách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

AP dodala, že ruská armáda v stredu uskutočnila na Sibíri cvičenie svojich strategických síl.

Moskva 29. marca (TASR) - Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v stredu vyhlásil, že Moskva pozastavila poskytovanie informácií o svojich jadrových silách Spojeným štátom, čo sa týka aj oznámení o testoch rakiet.

Riabkov objasnil, že Moskva zastavila všetky výmeny informácií s Washingtonom po tom, ako pozastavila svoju účasť na poslednom zostávajúcom pakte o jadrových zbraniach s USA – zmluve Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov.

Agentúra AP, ktorá o tom informovala na základe správ ruských tlačových agentúr, pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin pozastavil účasť Ruska na zmluve Nový START vo februári.

Putin vtedy vyhlásil, že Rusko nemôže akceptovať americké inšpekcie lokalít s jadrovými zbraňami, keďže Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarovali ako svoj cieľ porážku Ruska na Ukrajine.

Zdôraznil tiež, že Moskva od dohody neodstupuje úplne. Ruské ministerstvo zahraničných vecí následne doplnilo, že Rusko bude rešpektovať limity jadrových zbraní stanovené dohodou a bude naďalej informovať USA o testoch balistických rakiet.

AP dodala, že ruská armáda v stredu uskutočnila na Sibíri cvičenie svojich strategických síl.

Podľa ruského ministerstva obrany budú v rámci cvičení v troch sibírskych regiónoch manévrovať odpaľovacie systémy určené pre medzikontinentálne balistické strely Jars, ktoré dokážu niesť jadrové hlavice a majú dolet 11.000 kilometrov. Rezort neuviedol, ako dlho budú cvičenia trvať a či ich súčasťou bolo aj skúšobné odpaľovanie rakiet.

Správu o vojenskom cvičení na Sibíri zverejnili len niekoľko dní po tom, ako Putin oznámil plán rozmiestniť na území susedného Bieloruska taktické jadrové zbrane.

AP vysvetlila, že taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a v porovnaní so strategickými raketami dlhého doletu vybavenými jadrovými hlavicami, ktoré sú schopné zničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a oveľa nižšiu účinnosť.

Putinovo rozhodnutie umiestniť taktické zbrane v Bielorusku nasledovalo po jeho opakovaných varovaniach, že Moskva je pripravená použiť "všetky dostupné prostriedky" – čo je odkaz na jadrový arzenál Ruska – na odrazenie útokov na ruské územie.

Podľa AP predstavitelia ruského vedenia od rozpútania vojny na Ukrajine vydali celú záplavu siláckych vyhlásení a upozorňujú, že pokračujúca západná podpora Ukrajine zvyšuje hrozbu jadrového konfliktu.