< sekcia Zahraničie

Putin navštívil mesto Kemerovo, kde pri požiari zahynulo 64 ľudí

Na archívnej snímke dym stúpa z budovy nákupného centra, ktorú zachvátil požiar v sibírskom meste Kemerovo, 3 000 km východne od Moskvy v nedeľu. Foto: TASR/AP

Putin položil kyticu kvetov k múru obchodno-zábavného centra Zimná višňa v meste Kemerovo na Sibíri.

Moskva 27. marca (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin navštívil v utorok mesto, kde počas víkendu zahynulo pri požiari nákupného strediska 64 ľudí. Putin položil kyticu kvetov k múru obchodno-zábavného centra Zimná višňa v meste Kemerovo na Sibíri, informuje agentúra DPA.

Medzi obeťami je mnoho detí, pričom 40 ďalších detí je stále nezvestných, uvádzajú miestne médiá. Putin skritizoval bezpečnostné zabezpečenie komplexu. "Toto nie je prípad náhleho výbuchu metánu v bani. Hovoríme o demografii a teraz prichádzame o toľko ľudí - prečo? Môže za to nedbalosť," uviedol.

Vysoký počet obetí sa pripisuje ignorovaným bezpečnostným predpisom. Núdzové únikové východy boli totiž zablokované a strážnik pravdepodobne vypol protipožiarny alarm. Úrady zadržali niekoľko osôb na vypočúvanie - vrátane nájomcu časti budovy, kde požiar vypukol, a šéfa spoločnosti, ktorá stredisko spravuje.

Kemerovská oblasť, stredisko ťažby uhlia a ťažkého priemyslu na západe Sibíri, vyhlásila tri dni smútku. Na tragickú udalosť reagovala aj ruská tlačová agentúra TASS, ktorá si zmenila grafiku a logo na čiernu farbu.

Približne 300 ľudí sa zhromaždilo pred ústredím miestnej vlády, požadujúc odstúpenie príslušných činiteľov, píše agentúra Interfax. Príčina požiaru ešte nie je známa, avšak Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF) hovorí o "závažných porušeniach" bezpečnostných predpisov v komplexe Zimná višňa (Zimňaja višňa).

Nedeľňajší požiar vypukol na jednom z horných podlaží. Obchody, kino a kolkáreň strediska boli v tom čase preplnené ľuďmi. Na videu zverejnenom na sociálnych sieťach je vidno ľudí, ako vyskakujú z okien strediska. Požiar vypukol v nedeľu približne o 17.00 h miestneho času (12.00 h SEČL) v miestnosti s trampolínami.

Televízna stanica Rossija 24 informovala, že pravdepodobnou príčinou požiaru bol elektrický skrat - ako pri mnohých iných tragických požiaroch v Rusku. Požiar zachvátil plochu s rozlohou zhruba 1500 metrov štvorcových.

Kemerovo sa nachádza približne 3600 kilometrov východne od Moskvy. Nákupno-zábavné centrum Zimná višňa, ktoré sa rozprestiera na ploche 23.000 metrov štvorcových, otvorili v roku 2013. Komplex zahŕňa i zbierku domácich a drobných exotických zvierat, ktoré podľa dostupných zdrojov pri požiari zahynuli.