< sekcia Zahraničie

Putin predložil návrh na odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva a Washington sa dlhodobo obviňovali zo vzájomného porušovania pravidiel zmluvy.

Moskva 11. mája (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin predložil parlamentu návrh na vypovedanie Zmluvy o otvorenom nebi. Informovala o tom v agentúra AFP odolávajúc sa na údaj zverejnený v utorok v databáze ruskej vlády.

Rusko ešte v januári oznámilo, že odstupuje od Zmluvy o otvorenom nebi. Urobilo tak po tom, ako sa z tejto dohody o prieskumných letoch zameraných na budovanie vzájomnej dôvery vlani v novembri stiahli USA. Moskva sa v oznámení o odstúpení odvolávala na nedostatočný pokrok v zaistení fungovania zmluvy po stiahnutí USA.

V databáze ruskej vlády sa v utorok objavilo oznámenie, že Putin už návrh na odstúpenie od zmluvy predložil parlamentu. V sprievodnej poznámke sa uvádzalo, že Zmluva o otvorenom nebi pomohla „výrazne posilniť dôveru v obrannú sféru", avšak vystúpenie USA „narušilo rovnováhu záujmov" jej signatárskych štátov.

Dodržiavanie zmluvy tak podľa tejto poznámky utrpelo „vážnu ujmu", rovnako ako aj úloha, ktorú tento dokument zohrával pri „posilňovaní dôvery a transparentnosti", pričom v dôsledku toho bola ohrozená aj ruská národná bezpečnosť.

Návrh na vypovedanie Zmluvy o otvorenom nebi schválila už začiatkom mája ruská vláda. Následne bol predložený Putinovi, ktorý ho teraz posunul do parlamentu.

Zmluva o otvorenom nebi (Treaty on Open Skies) mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny, keď viac ako 30 signatárom umožňovala vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad územiami ďalších členských štátov a zbierať tak údaje o ich vojenských silách a aktivitách. Bola podpísaná v roku 1992, pričom účinnosť nadobudla v roku 2002.

USA ukončili uplatňovanie tejto zmluvy v novembri 2020, pol roka po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Washington odstúpi od tohto dokumentu z dôvodu jeho porušovania Ruskom, ktoré takéto obvinenia poprelo. AFP pripomína, že Moskva i Washington sa dlhodobo obviňovali zo vzájomného porušovania pravidiel zmluvy.