Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko ruší všetky pandemické opatrenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Od začiatku pandémie v Rusku v apríli 2020 zaznamenala krajina vyše 800.000 úmrtí spojených s ochorením COVID-19, vyplýva z údajov zozbieraných agentúrou Reuters.

Moskva 1. júla (TASR) - Rusko v piatok uviedlo, že ruší všetky ostávajúce opatrenia zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu vrátane povinného nosenia rúšok. Rusko k tomu kroku pristúpilo pre prudký pokles počtu úmrtí spojených s ochorením COVID-19. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ruská Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor) uviedla, že "ruší predtým zavedené obmedzenia vrátane nosenia rúšok a zákazu večerného stravovania sa v prevádzkach, ako aj niekoľkých ďalších opatrení".

K tomuto kroku Rospotrebnadzor pristúpil pre vývoj situácie týkajúcej sa koronavírusovej pandémie v Rusku, ktorá je v súlade s celosvetovými trendami, a tiež pre to, že až 93 percent všetkých prípadov zaznamenaných v poslednom čase v krajine malo ľahký až stredný priebeh alebo bolo asymptomatických – bezpríznakových.

Rospotrebnadzor však zároveň nevylúčil znovuzavedenie takýchto opatrení v prípade zhoršenia pandemickej situácie v Ruskej federácii.

Od začiatku pandémie v Rusku v apríli 2020 zaznamenala krajina vyše 800.000 úmrtí spojených s ochorením COVID-19, vyplýva z údajov zozbieraných agentúrou Reuters. V Rusku zároveň tiež zaevidovali vyše 18 miliónov nakazených.

Rusko po vypuknutí pandémie veľmi rýchlo vyvinulo proti koronavírusu svoju vlastnú vakcínu Sputnik V. Obyvatelia Ruska sa však zo začiatku touto očkovacou látkou dávali zaočkovať len pomaly – uvádzali, že nedôverujú miestnym úradom a že sa obávajú následkov tohto nového liečiva. V súčasnosti je však proti koronavírusu zaočkovaných približne 52 percent ruských občanov.