Quantcast
< sekcia Zahraničie

Peskov: Súdy pre vyšetrovanie zločinov na Ukrajine budú nelegitímne

Ukrajinský vojak vystupuje zo zajatého ruského tanku na frontovej línii v Doneckej oblasti na Ukrajine v utorok 22. novembra 2022. Foto: TASR - AP

Potenciálne vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine od februárového začiatku invázie v súčasnosti skúma ICC.

Moskva 1. decembra (TASR) - Rusko neuzná vznik nijakého špeciálneho súdu založeného s cieľom stíhať zločiny, ktoré Rusko údajne spáchalo na Ukrajine. Vyhlásil to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že takýto súd by nebol legitímny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Čo sa týka snáh o založenie nejakého druhu tribunálov, nebudú (tie tribunály) legitímne. Nebudeme ich akceptovať a odmietneme ich," vyhlásil Peskov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na Twitteri v stredu uviedla, že jej úrad bude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom v Haagu (ICC) a pomôže zriadiť špecializovaný súd, ktorý bude súdiť ruské vojnové zločiny. Rusko totiž podľa nej "musí zaplatiť za svoje hrozné zločiny". Ukrajina v zapätí túto výzvu privítala.

Potenciálne vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine od februárového začiatku invázie v súčasnosti skúma ICC.