< sekcia Zahraničie

Na proteste v Moskve zadržali Navaľného manželku

Na archívnej snímke ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj a jeho manželka Julija pózujú v sobotu 16. januára 2021. Foto: TASR/AP

Protest v Moskve sa mal začať o 14.00 h miestneho času (12.00 h SEČ) na Puškinovom námestí.

Moskva 23. januára (TASR) - Na sobotňajšej demonštrácii za prepustenie opozičného politika Alexeja Navaľného v Moskve zadržali aj jeho manželku Juliju. Oznámila to na svojom profile na Instagrame.

"Ospravedlňte zlú kvalitu. V policajnej dodávke je veľmi zlé svetlo," napísala Navaľná v krátkom komentári k zverejnenému záberu.

V Moskve a desiatkach ďalších miest v Rusku sa v sobotu konajú nepovolené demonštrácie na podporu Navaľného, ktorého minulý týždeň po návrate z Berlína zadržali na letisku v Moskve a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Ruské úrady varovali, že každý protest bude považovaný za hrozbu pre verejný poriadok a okamžite potlačený.

Demonštrácie sprevádza masívne zatýkanie. Ľudskoprávna organizácia OVD-Info informovala o zadržaní 863 ľudí v celom Rusku k 13.30 h SEČ.

Protest v Moskve sa mal začať o 14.00 h miestneho času (12.00 h SEČ) na Puškinovom námestí. Už viac ako hodinu a pol predtým však príslušníci bezpečnostných zložiek začali zatýkať jeho účastníkov, informoval internetový kanál Avtozak Live. Zatýkanie sa zintenzívnilo po 14.00 h, keď polícia začala demonštrantov z námestia vytláčať.

Priebeh protestov naživo streamuje kanál Navaľnyj Live, ktorý má však výpadky.