< sekcia Zahraničie

USA popreli tvrdenie, že na východe Sýrie použili fosforové bomby

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ruská armáda predtým podľa tlačových agentúr TASS a RIA uviedla, že dve americké stíhačky F-15 v sobotu 8. septembra zhodili fosforové bomby na dedinu Hadžín vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur.

Moskva 10. septembra (TASR) - Americké ministerstvo obrany poprelo v nedeľu obvinenia ruskej armády, podľa ktorej Spojené štáty použili cez víkend na východe Sýrie fosforové bomby. S odvolaním sa na hovoru Pentagónu o tom informovali agentúra Reuters a stanica Hlas Ameriky.

Ruská armáda predtým podľa tlačových agentúr TASS a RIA uviedla, že dve americké stíhačky F-15 v sobotu 8. septembra zhodili fosforové bomby na dedinu Hadžín vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur. Ich terčom boli zrejme militanti zo skupiny Islamský štát (IS), ktorí tam majú svoju poslednú významnejšiu baštu v Sýrii.

Ruský generál Vladimir Savčenko dodal, že americké nálety spôsobili prudké požiare, zatiaľ však neboli informácie o prípadných obetiach.

Biely fosfor je využívaný na vytváranie dymovej clony, no tiež ako zápalná zbraň, pretože je vysoko horľavý a môže spôsobiť ťažké popáleniny. Ženevské konvencie zakazujú využívanie zbraní s bielym fosforom, keď sa v blízkosti nachádzajú civilisti, uviedol Hlas Ameriky.

"Nedostali sme žiadne správy o nejakom použití bieleho fosforu," povedal hovorca Pentagónu Sean Robertson. "A nijaká vojenská jednotka v tejto oblasti ani nie je vybavená muníciou s bielym fosforom."

Útoky na východe Sýrie podnikajú lietadlá Američanmi vedenej koalície, ale aj iracké vzdušné sily, pretože niektoré oblasti v tejto časti krajiny ešte stále ovládajú militanti z IS.

Podľa skupín pre ľudské práva už Spojenými štátmi vedená koalícia bojujúca proti IS počas sýrskeho konfliktu muníciu s bielym fosforom použila. Tieto skupiny kritizujú jej využívanie v obývaných zónach, pretože môže zabiť a zmrzačiť civilistov.