Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Rusko a USA sa zhodli, že násilie v Sýrii ukončí politické riešenie

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

O kríze v Sýrii budú v pondelok rokovať v Paríži ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a USA.

Moskva 13. septembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, vyslanec OSN Lachdar Brahímí a americký minister zahraničných vecí John Kerry sa na dnešnom rokovaní v Ženeve zhodli, že len politické riešenie môže ukončiť násilie v Sýrii. Informovala o tom agentúra Reuters.
Obama: Dohoda o zničení sýrskych chemických zbraní musí byť overiteľná
Americký prezident Barack Obama dúfa, že rozhovory o plánovanom zničení sýrskych chemických zbraní sú úspešné. Dodal ale, že bude trvať na tom, aby dohoda bola "overiteľná a vymožiteľná".

Obama svoje slová predniesol po rokovaní v Oválnej pracovni Bieleho domu s kuvajtským emirom, šejkom Sabáhom al-Ahmadom as-Sabáhom.

"Zdieľal som s emirom svoju nádej, že rokovania, ktoré práve prebiehajú medzi ministrom zahraničných vecí Kerrym a ministrom zahraničných vecí Lavrovom v Ženeve, prinesú ovocie," povedal Obama.

"Ale zopakoval som, čo som povedal verejne, že každá dohoda musí byť overiteľná a vymožiteľná," citovala prezidenta agentúra Reuters.


Lavrov a Kerry budú pokračovať vo svojich ženevských rokovaniach v sobotu, citovala ruská tlačová agentúra RIA-Novosti nemenovaný zdroj z ruskej delegácie. "Rozhovory medzi ruskou a americkou delegáciou sa ešte neskončili a budú pokračovať zajtra," citovala tento zdroj agentúra Reuters.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že všetci traja vyššie menovaní sa dohodli na opätovnom stretnutí v New Yorku na Valnom zhromaždení OSN v druhej polovici septembra.

O kríze v Sýrii budú v pondelok rokovať v Paríži ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a USA.

"Je to pokračovanie súčasných rozhovorov o Sýrii," povedal hovorca francúzskeho ministra Philippe Lalliot.